Rezultate te kerkimit per termin: +Azin +Juglindore

Meta: total 312 / total_found 312 / time 0.000 / keyword[0] azin / docs[0] 1864 / hits[0] 2237 / keyword[1] juglindore / docs[1] 10320 / hits[1] 14288 /
Raporti i BB: Shqipëria me rritjen ekonomike më të lartë në rajon
  • 2017-04-06

Raporti i BB: Shqipëria me rritjen ekonomike më të lartë në rajon

Banka Botërore (BB) prezantoi sot në Tiranë raportin e saj vjetor për rritjen ekonomike në Ballkanin Perëndimor, ku evidentoi Shqipërinë me një rritje ekonomike prej 3,5%, më të lartën në rajon gjatë vitit 2016. Sipas BB, Shqipëria ka shënuar progres në drejtim të ekonomisë, ndër

Italianët e krahasojnë Shqipërinë me Kubën për të bërë biznes
  • 2017-02-21

Italianët e krahasojnë Shqipërinë me Kubën për të bërë biznes

Shqipëria renditet ndër destinacionet që sugjerohen për të investuar nga sipërmarrjet italiane për vitin 2017. Është economia-italia.com që e rendit Shqipërinë në krah të destinacioneve si Kuba, Greqia, Britania e Madhe apo edhe Maroku e Tajlanda. Për secilin prej këtyre vendeve

FOTOT/ Historia si përrallë e blogeres: Nisi udhëtimin rreth botës pasi u la në altar, por
  • 2017-01-10

FOTOT/ Historia si përrallë e blogeres: Nisi udhëtimin rreth botës pasi u la në altar, por

Një blogere udhëtimi që u bë e njohur botërisht si “Endacakja Bridget Jones” pasi u la në altar ditën e dasmës ka treguar se është gati të martohet me burrin që raportoi historinë e saj. Katy Collins, 30 vjeçarja nga Liverpool raportoi në blogun e saj se jo vetëm ësh

No Pic available
  • 2016-10-28

Nga Mitat Frashëri/ Për Shqipërinë

Rubrika: Si shkruanin paraardhësit Nga Mitat Frashëri “Akoma nuk dihet nëse Shqipëria (pa qenë ndonjëherë armike dhe fajtore), do të gjymtohet ashtu si Traktati i Londrës i vitit 1915 (kjo kryevepër e Grey-Asquithit) e parashikonte të ndarë atë midis serbëve, italianëve dhe grek

No Pic available
  • 2016-09-06

Një vizitë e pazakontë e Obamës për të hyrë në oborrin e Kinës!

Presidenti amerikan Barack Obama u bë presidenti i parë amerikan që zhvillon një vizitë në Laos, në Azinë Juglindore. Obama po zhvillon vizitë treditore me qëllim për të rindërtuar besimin dhe për të mbyllur një kapitull të errët në historinë e përbashkët. Obama kur doli nga de

Pse japonezët u bënë aleatë me Hitlerin: Si zgjuan gjigantin e fjetur duke sulmuar Pearl Harbor-in
  • 2016-08-07

Pse japonezët u bënë aleatë me Hitlerin: Si zgjuan gjigantin e fjetur duke sulmuar Pearl Harbor-in

Përpjekjet Japoneze për Perandorinë, 1931 1945 Fryma e agresionit të ngadalshëm që po ngrihej Në Japoni lindi nga frustrimi përkundrejt një bote e cila po tregonte peshën e vendimmarrjes në favor të Perëndimit. Susan Townsend përshkruan se intensifikimi i kësaj ndjenjë çoi deri në

No Pic available
  • 2016-07-20

Nga Nënë Tereza tek Ataturku: 20 heronjtë e njerëzimit

Historia e botës sështë gjë tjetër veçse biografia e heronjve. Kështu thotë historiani skocez Thomas Carlyle në vitet 1800. Përmes historive të 20 heronjve më të mëdhenj të shekullit të 20-të do lexoni biografinë e botës. Gra dhe burra, që nuk janë të fortët me muskuj, të pë