Rezultate te kerkimit per termin: +Azis +Juglindore

Meta: total 308 / total_found 308 / time 0.000 / keyword[0] azis / docs[0] 2789 / hits[0] 3475 / keyword[1] juglindore / docs[1] 10320 / hits[1] 14288 /
Punët që mund ti rrëmbejmë Europës
  • 2017-05-14

Punët që mund ti rrëmbejmë Europës

Vendet e Bashkimit Europian po i zhvendosin vendet e punës në Azi, Ballkan e Turqi, në kërkim të kostove më të ulëta. Maqedonia dhe Serbia kanë përfituar, po Shqipëria a do ta kapë këtë tendencë? Janë tre sektorë që po i zhvendosin vendet e punës nga Bashkimi Europian drejt rajone

No Pic available
  • 2017-04-27

Koreja e Veriut kërcënon me holokaust bërthamor

Koreja e Veriut ka paralajmëruar për një holokaust bërthamor në vendet e Azisë Juglindore nëse nuk bashkojnë forcat pas ushtrimeve ushtarake amerikane në rajon. Në një letër drejtuar sekretarit të Përgjithshëm të Asociacionit të vendeve të Azisë Juglindore, ministri i jashtëm i K

10 kafshët më helmuese në botë
  • 2017-02-11

10 kafshët më helmuese në botë

Kafshët më të rrezikshme janë ato helmueset. Disa prej tyre janë në gjendje të prodhojnë helm aq të fuqishëm sa të vrasin një njeri. I tillë është oktapodi i vogël me unaza blu, në dukje i parrezikshëm, por pasi e kafshon viktimën, i lëshon helmin në plagë duke i shkaktuar bllo

No Pic available
  • 2017-02-09

Karpushin: Fatkeqësisht ka probleme në marrëdhëniet Rusi-Shqipëri

Në një intervistë të dhënë për Ora News për Ditën e Diplomatit e cila është edhe një festë për diplomacinë ruse, ambasadori rus në Tiranë, Alexandër Karpushin, ka deklaruar se fatkeqësisht marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Rusisë kanë ende shumë probleme. Problem kryesor vler

No Pic available
  • 2017-02-06

Një festival i Orkideve

Londra është e ftohtë dhe gri në shkurt, por në mes të Kopshteve Kew, sera është e ngrohtë dhe ka ngjyrat plot gjallëri dhe jetë të Indisë, në të mirënjohurin e kopshteve botanike, Festivalin e Orkideve. Është festivali i 22-të, vjetori i një prej luleve më të admiruara në mba

Çfarë ka ndodhur më 5 shkurt?
  • 2017-02-05

Çfarë ka ndodhur më 5 shkurt?

62 Tërmeti trondit Pompein, Itali; është llogaritur se kishte një magnitudë prej 6 ballësh. Qytetet Pompeit dhe Herculaneum u dëmtuan. Ky tërmet mund të ketë qenë shenjë paralajmëruese për shpërthim e vullkanit të Vezuvit në vitin 79, i cili shkatërroi plotësisht të dy qytetet;

Shëndetësia falas? Studimi: Shqiptarët i kanë pagesat nga xhepi më të larta se kushdo në Europë
  • 2016-12-16

Shëndetësia falas? Studimi: Shqiptarët i kanë pagesat nga xhepi më të larta se kushdo në Europë

Në një studim të fundit Banka Botërore e theu mitin për shëndetësinë falas, teksa publikoi së fundmi një raport në të cilin u gjet se shqiptarët kryejnë pagesat më të larta nga xhepat e tyre për shërbimet shëndetësore se në të gjitha vendet e Europës. Sipas Bankës Botërore s