Rezultate te kerkimit per termin: +Azteke

Meta: total 10 / total_found 10 / time 0.000 / keyword[0] azteke / docs[0] 10 / hits[0] 14 /
Çfarë ka ndodhur më 13 mars?
  • 2017-03-13

Çfarë ka ndodhur më 13 mars?

1519 Eksploruesi dhe pushtuesi spanjoll Hernando Kortez me 600 ushtarë mbërrin në Meksikë, në gadishullin Jukatan, ku gjejnë aztekët dhe Perandorinë e tyre. Nga viti 1200, Perandoria Azteke kontrollonte shumicën e territorit të Meksikës së sotme, më 1520, me pushtimin spanjoll, Perand

Çfarë ka ndodhur më 28 dhjetor?
  • 2016-12-28

Çfarë ka ndodhur më 28 dhjetor?

1065 – Në Londër, shenjtërohet Manastiri Westminster, i njohur si Westminster Abbey. Sipas gojëdhënës, më shumë se 1 mijë vjet më parë, një peshkatar në lumin Thames pa vizionin e Shën Pjetrit në breg. Manastiri u ngrit pikërisht në vendin ku u shfaq Shën Pjetri; kjo është

Çfarë ka ndodhur më 17 dhjetor?
  • 2016-12-17

Çfarë ka ndodhur më 17 dhjetor?

1790 Në Meksikë zbulohet guri kalendarik i njohur si Guri i Diellit apo Guri i 5 Epokave. Objekti, një skulpturë monolite, u zbulua gjatë riparimeve të Katedrales në kryeqytetin Meksiko. Guri është 3 metra e 70 centimetra në diametër dhe peshon rreth 24 ton. Qëllimi i saktë dhe kuptim

Nga Seal te Të pavdekshmit: 10 forcat speciale më elitare të historisë
  • 2015-12-06

Nga Seal te Të pavdekshmit: 10 forcat speciale më elitare të historisë

Skuadra 6, forcat speciale amerikane që kapën Osama Bin Laden, është një nga njësitë më të trajnuara në botë. Për vite me radhë, qeveritë kanë përgatitur forca të vogla duke i specializuar në gjithçka, nga lirimi i pengjeve deri te eleminimi i armikut. Revista TIME hedh një v

11 vjedhjet më të bujshme të veprave të artit
  • 2013-07-26

11 vjedhjet më të bujshme të veprave të artit

Veprat e mëdha të artit kanë qenë gjithmonë në shënjestër të hajdutëve, për shkak të çmimit të tyre tepër të madh. E megjithëse ato ruhen në kushte mjaft të rrepta, sërish hajdutët kanë arritur të bëjnë vjedhje spektakolare të tyre. Disa nga këto vepra janë kthyer nga vet

No Pic available
  • 2013-05-26

Domatja, perimja qëlufton çdo sëmundje

TIRANE - Domatja është një bimë barishtore, e cila përdoret për tu ushqyer duke e bërë gjellë, sallatë etj. Përveç se është e shijshme, domatja ka dhe disa elementë shumë të nevojshem për organizmin e njeriut

No Pic available
  • 2012-03-20

Ekspozita e piktores Fany Mares një libër i hapur i jetës e kulturës meksikane

19/03/2012   Në sallën e Muzeut Kombëtar është hapur ekspozita e piktores meksikane Fany Mares, e titulluar “Ngjyrat e Meksikës”. Vetëm dhjetë tablo të punuar me akrilik, në përmasa afërsisht të njëjta, vijnë njëra pas tjetrës, si një kolazh apo libër i hapur, e faqe