Rezultate te kerkimit per termin: +BAjo

Total: 294
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:14.277Z

Artistja nga Spanja, Elena Bajo nesër në Prishtinë

Qendra për Art Bashkëkohor në Prishtinë "Stacion" ka paralajmëruar përmes një komunikate ekspozitën e parë personale të artistes me famë botërore, Elena Bajo në Kosovë, që përqëndrohet në projektin e saj të ri "Timeless Considerations". Ekspozita do të hapet neser në mbrëmje.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:33.374Z

Historia e vërtetë e Bajo dhe Çerçiz Topullit

  Nipi i Bajo dhe Çerçiz Topullit hedh dritë mbi figurat e heronjve. Jo thjesht komitë, por edhe intelektualë dhe reformatorë. Një material i dendur me dëshmitë e kohës mbi vrasjen e Dhespotit të Korçës, Bimbashit, përplasja me Faik Konicën, deri tek ceremonit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:34.083Z

Arben Bajo rifiton orët e humbura

Në kërkim të kohës së humbur, skulptori rikthehet me ekspozitën e tij më të fundit, një stil ndryshe nga të mëparshmet. “Kohë e humbur” mund të jetë ajo që digjet brenda një oxhaku, por edhe ajo që harxhon një artist për të mbijetuar. Mbi kë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:59.182Z

Arben Bajo: Vota ime është skulptura

Skulptori Arben Bajo, në studion e tij. Ata qeshin pak. Disave u lexohen rrudhat mi ballë. Shumë mendim në fytyrat e pedagogëve…, më të çlirët studentët e fëmijët.Ka dashur ti lexojë kështu, zhveshur nga patetizmat dhe fryrjet pompoze, modë e së shkuarës. Skulptori Arben Bajo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:47.509Z

Juanma Bajo Ulloan me studentet, Adrian Paci me "Electric Blue"

Regjisori spanjoll Juanma Bajo Ulloa eshte i pranishem sot ne Qendren e Kultures, Medias dhe Botimeve te Mbrojtjes, ne diten e trete te Festivalit Nderkombetar te Filmit. Ne oren 11.00 ai eshte perballe studenteve te Akademise se Arteve dhe neser me studentet e Marubit, per nje trajnim mbi menyren s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:33.374Z

Përplasja me Konicën për vrasjen e Dhespotit

  “Luftë” mediatike   Bajo Topulli nuk mund të harronte gjëmën që Papa Foti, Dhespoti i Korçës bëri në Negovan, ku masakroi Papa Kriston (Negovanin), i cili i kishte kthyer librat fetarë në shqip, gjë që binte ndesh me politikën e Kishës greke. Kjo isht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:23.315Z

Kakavije / Policia greke kthehen pas çiftin, janë me origjinë çame

Çifti Sali e Luljana Bajo, me origjinë nga Marglliçi i Çamërisë dhe banues në Durrës, janë kthyer dje në kufi nga policia greke, ata thanë se policia e vendit fqinj i ka deklaruar të padëshiruar vetëm për shkak të origjinës së tyre. Ditën e shtunë policia greke e Kakavijes ka kth

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama