Rezultate te kerkimit per termin: +Baba +Dovletin

Meta: total 4 / total_found 4 / time 0.000 / keyword[0] baba / docs[0] 8066 / hits[0] 10987 / keyword[1] dovletin / docs[1] 8 / hits[1] 8 /
NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI
  • 2019-02-28

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI

Nga: Bajram PEÇI Je i shtrënguar të rrëmosh, ndryshe, në një analizë të konflikteve që nuk na ndahen, nuk ka gjasa ti japësh gjegje pyetjes, pse? Në pamje të parë duken sikur janë zhvillime korente, por ngatërrohesh me këmbët e tua. Konfliktet shtyhen në thellësi vitesh. Mënyra m

Shëmtia e parasë
  • 2016-11-26

Shëmtia e parasë

Nga Ilir Yzeiri Paraja duhet. Pasuria, paraja, mirqënia janë motivet qëndrore që e mpijnë njeriun në rrugën e shkurtër që ai bën në jetë. Por, nëse vëren historinë e shoqërisë njerëzore, do të shikosh se ajo është një panoramë idesh, ngjarjesh e personalitetesh që kanë l

Beu yne dhe Baba Dovleti
  • 2013-03-10

Beu yne dhe Baba Dovleti

Nga Ilir Yzeiri - Mendoni se çfarë do të kishte ndodhur sikur për 21 vjet me radhë banorët e një qyteti të kalonin para godinës së teatrit të qytetit të tyre dhe të shihnin afishen e së njëjtës dramë. 21 vjet me r

Kolec Topalli: Historiografiaa jonë të çlirohet nga doktrina e Haxhi Qamilit
  • 2008-11-24

Kolec Topalli: Historiografiaa jonë të çlirohet nga doktrina e Haxhi Qamilit

Muaji nëntor shënoi vitin jubilar, 100 vjetorin e “Kongresit të Manastirit”. Një shekull më parë, figurat më të shquara të kombit, vendosën në Manastir që alfabeti i gjuhës sonë të bazohej në alfabetin latin. Prof. Dr. Kolec Topalli, anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipë