Rezultate te kerkimit per termin: +Babiloni

Total: 32
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:58.895Z

Ditë zie në Babiloni!

Nga Kimete Berisha   1./ Desha ta filloj ditën me fjalën të dua. Përballë meje një trëndafil i qëndisur në mur, dhe motra ime e vogël. Nuk kam kujt ti them të dua. Ti them motrës- ajo e di. Ajo e ka fotografuar çdo pamje të vjeshtës së trëndafilave, dhe e kam zgjedhur për t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:45.928Z

Rrezikohet Babiloni

Një tubacion nafte rrezikon të dëmtojë seriozisht rrënojat e qytetit të lashtë të Babilonit në Irak, duke shkaktuar mosmarrëveshje mes qeverisë ne Bagdad dhe UNESKO-s. Arkeologët thonë se rrënojat e këtij qytetërimi që datojnë më shumë se 4000 mijë vjet më parë janë duke u sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:22.863Z

Zbulohet harta më e vjetër në botë, besohet të jetë ilire

Në Kroaci është zbuluar harta më e vjetër në botë. Harta në fjalë i përket 2 200 viteve përpara. Kjo hartë, që është zbuluar nga një ekip arkeologësh besohet t’u përkiste ilirëve të lashtë,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:17.455Z

Dashuria për verën i mori jetën Aleksandrit të Madh!

LONDËR-Dashuria për verën i mori jetën legjendarit Aleksandër i Madh. Sipas një studimi të ri të publikuar në revistën ”Clinical Toxicology” shkaku i vdekjes së maqedonasit të madh besohet të ketë qenë dashuria e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:22.292Z

Zbulohet harta më e lashtëastrologjike në Kroaci

KROACI - Është zbuluar në Kroaci nga një ekip arkeologësh harta më lashtë e astrologjisë me moshë 2.200 vjeçare! (në foto) Që nga momenti që kjo hartë doli në dritë, filluan dhe dyshimet e para, për prejardhjen e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:03.635Z

Prostitucioni, a ekzistonte në tempujt antikë?

“Prostitutat e shenjta” në Jerusalem, seksi nëpër tempujt e lashtë për nder të Afërditës? Shumë autorë të lashtësisë e përshkruajnë të ashtuquajturin prostitucion i shenjtë, me terma shumë të ashpër. Por në fakt bëhet fjalë thjesht për legjenda, apo ka diçka më

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:53.451Z

RTV “Ora News” uron të gjithë shqiptarët për Vitin e Ri

Radio Televizioni Ora News uron të gjithë shqiptarët kudo që ndodhen Gëzuar Vitin e Ri! Një vit i mbarë dhe i begatë për të gjithë! Po çfarë është ndërrimi i viteve? Viti i ri prezanton ripërtëritjen e jet

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama