Rezultate te kerkimit per termin: +Bakalli

Meta: total 1000 / total_found 1125 / time 0.000 / keyword[0] bakalli / docs[0] 1125 / hits[0] 1929 /
No Pic available
  • 2019-01-03

Bluza e kuqe e kooperativistes

Me bluzën e kuqe dhe buzëqeshjen në fytyrë , kooperativistja në pikturën e Ferdinand Pacit duket e lumtur. Ka një gëzim në telajot e Pacit, që jepet përmes ngjyrave që zgjedh e siluetave njerëzore. Piktori Ferdinand Paci i përket artistëve shqiptarë të gjysmës së dytë shekullit

No Pic available
  • 2018-11-24

Duhet xhandarmëria, Rama: Jo më gjoba me letër bakalli, vendosim kamera

Në aktivitetin e Ministrisë së Brendshme, ku u prezantua flota e re e makinave të Policisë së Shtetit, kryeministri Edi Rama përveçse kritikoi dhunën ndaj uniformave blu në protestën e banorëve të Astirit para Parlamentit, foli edhe për nismën e ngritjes së një tjetër njësie speci

No Pic available
  • 2018-10-03

Gilman Bakalli dhe mendimi kritik i një qytetari

 Mbas gjashtëmbëdhjetë vitesh pluralizëm, që vetëm pluralizëm nuk mund të quhet, një gjë shihet me siguri: alternativa progresiste nuk pati e nuk ka. Këtij populli nuk iu dha asnjëherë mundësia të zgjidhte alternativën më të mirë, sepse ajo nuk iu ofrua asnjëherë, por thjesht a

Trafik kokaine në zonat e Tiranës, në pranga 4 persona
  • 2018-05-08

Trafik kokaine në zonat e Tiranës, në pranga 4 persona

Policia e Tiranës ka arrestuar një grup prej 4 personash të cilët merreshin me shitblerje të lëndës narkotike të llojit Kokainë në zona të ndryshme të Tiranës. Në operacionin e koduar “Avangarde”, janë sekuestruar 217 gramë lëndë narkotike e dyshuar e llojit kokainë, 2

Së shpejti premiera e Viktor Frankeshtain
  • 2018-04-17

Së shpejti premiera e Viktor Frankeshtain

“Frankenshtani”, lufta mes ekzistencës dhe mosekzistencës. Si do të përfundojë beteja mes dashurisë, jetës dhe vdekjes? Viktor Frankeshtain, i konsumuar nga pasioni i tij për shkencën sjell në jetë një krijesë të njohur për shumë prej nesh si krijesa e Frankenshtainit. Si

No Pic available
  • 2018-04-04

Ilir Bokshi sjell Frankenshtain në Teatrin Kombëtar

Frankenshtain bazuar në veprën e Mary Shelley dhe i dramatizuar nga Tim Kelly, është produksioni më i fundit i Teatrit Kombëtar I cili rikthen si regjisor në Tiranë Ilir Bokshin, pas Edipit mbret që ngjiti në skenën e këtij teatri më 2013-tën. Vepra vjen si premierë në dt.13-14-15 Pr

Bluza e kuqe e bukur e kooperativistes (Foto)
  • 2018-02-12

Bluza e kuqe e bukur e kooperativistes (Foto)

E pse jetoi shumë pak, Ferdinand Paci ka lënë pas një koleksion të jashtëzakonshëm tablosh, duke u bërë një prej artistëve shqiptarë më të rëndësishëm të gjysmës së dytë shekullit të XX-të. Kooperativistja tabloja ku gruaja ka veshur një bluzë të kuqe është vetëm një ng