Rezultate te kerkimit per termin: +Baleti +Klasik

Meta: total 195 / total_found 195 / time 0.000 / keyword[0] baleti / docs[0] 953 / hits[0] 1701 / keyword[1] klasik / docs[1] 3562 / hits[1] 4448 /
Premiera: Don Kishoti, balerini shqiptar që vjen nga Italia
  • 2016-04-01

Premiera: Don Kishoti, balerini shqiptar që vjen nga Italia

Mbrëmjen e 5 Prillit, në skenën e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit vjen baleti "Don Kishoti" , i interpretuar nga Hektor Budlla, balerini shqiptar i cili ka korrur sukses në Itali. Budlla ka zgjedhur Kishotin për t'iu prezantuar publikut shqiptar ,duke u ngjitur vetëm një natë në s

Suksesi i balerinit, nga Rruga e Dibrës në skenat italiane
  • 2016-03-24

Suksesi i balerinit, nga Rruga e Dibrës në skenat italiane

Armand Zazani, balerini shqiptar, po rrëmben rolet e protagonistëve në teatrot dhe amfiteatrot andej detit. Përralla e djalit që u magjeps nga vallëzimi. Viti 2015: Mbrëmja Shtraus, organizuar nga Shoqëria Italiane Kombëtare e Baletit me koreografin e njohur Tuçio Rigano, dhe Annamaria Pe

Ilir Kerni sjell Arrëthyesin për Shën Valentin
  • 2016-02-10

Ilir Kerni sjell Arrëthyesin për Shën Valentin

Edhe pse e kemi lënë pas periudhën festive të Krishtlindjes, atë na e rikthen Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit. "Arrëthyesi", një nga veprat koreografike më popullore në botë, me muzikë nga Pyotr Ilyich Tchaikovsky, ngjitet në skenë nën koreografinë e Ilir Kernit dhe interpreti

Rigoletto hap sezonin në Teatrin e Operës
  • 2016-01-14

Rigoletto hap sezonin në Teatrin e Operës

Tragjedia e Rigoletos, lolos së pallatit dhe të bijës së tij, Xhildës, hap sezonin artistik të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. Një nga kryeveprat e operistikes botërore dhe një nga më të rëndësishmet në repertorin e kompozitorit italian Giuseppe Verdi, "Rigoletto", do të n

Media italiane vlerëson baletin shqiptar: Shkollë superiore
  • 2015-12-15

Media italiane vlerëson baletin shqiptar: Shkollë superiore

Trupa e Baletit të Teatrit Kombëtar të Operës, Baletit dhe Ansamblit ka provuar veten në skenat e Italisë. Artistët shqiptarë kanë mbyllur mbrëmë në teatrin "Fraschini" në Pavia, një turne 2- javor në disa nga qytetet e Italisë, nisur prej datës 2 dhjetor. Posteri i turneut të tru

Si kërceu Nurejev Vallëzimin e shqipeve të Kanaçit
  • 2015-12-12

Si kërceu Nurejev Vallëzimin e shqipeve të Kanaçit

Po të kishte ndjekur ëndrrën e tij të baletit klasik, ndoshta do të kishte bërë mrekulli. Por edhe lidhja me figuracionin tërësisht shqiptar për të do të ishte e natyrshme. Aq sa Rudolf Nurejev nuk do t'i thoshte jo koreografit shqiptar për të kërcyer etydin e tij me titull "Vallëzi

No Pic available
  • 2015-11-13

La Sylphide / Baleti përrallor rikthen në TKOB në fundjavë, projektin Edukimi përmes artit

TIRANË, 12 Nëntor / ATSH - Klajdi Musabelliu / - "La Sylphide", premiera e baletit klasik, ajo e sezonit artistik që lam pas verës (27 dhe 28 mars 2015), e cila erdhi me një koreografi krejt të re në drejtimin e vetë drejtorit të Teatrit Kombëtar të Operas, Baletit dhe Ansablit Popullor,