Rezultate te kerkimit per termin: +Balkan

Meta: total 1000 / total_found 1046 / time 0.000 / keyword[0] balkan / docs[0] 1046 / hits[0] 1594 /
MEDIA NË SERBI: SHTETI BLEN RAPORTIM OBORRTARËSH
  • 2017-06-23

MEDIA NË SERBI: SHTETI BLEN RAPORTIM OBORRTARËSH

Tregu i mediave në Serbi është shumë i përqëndruar dhe krerët shtetërore nën presidentin Vuçiç ushtrojnë një ndikim të konsiderueshëm në raportimin mediatik – si klientë reklamash. Ky fakt nuk  ka ndryshuar megjithë privatizimin e viteve të fundit. Përkundrazi në disa raj

Jeleku me ar shqiptar, që  dashuronte Edit Durham
  • 2017-06-17

Jeleku me ar shqiptar, që  dashuronte Edit Durham

Sot ky jelek ruhet në Bankfield Museum në Halifax Edit Durham nuk do ta harronte asnjëherë kostumin qendisur me ar nga gratë shqiptare. Shpesh ajo e vishte sipër një fustani të lehtë, për të kujtuar kohët shqiptare. Edith Durham (1863-1944) ishte 37 vjeç, kur ndërmori udhëtimin e saj

Akademia e Shkencave, konferencë për 70-të vjetorin e Rexhep Ismajlit
  • 2017-06-08

Akademia e Shkencave, konferencë për 70-të vjetorin e Rexhep Ismajlit

70-të vjetori i lindjes së akademikut Rexhep Ismajli, po festohet me një konferencë shkencore në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. Studiuesja Floresha Dado e quajti Ismajlin një figurë të rëndësishme të shkencës shqiptare. Myzafer Kërkuti, kryetari i Akademisë së Shkencave të

No Pic available
  • 2017-06-06

Itali, shkatërrohet rrjeti i trafikut të drogës, 37 shqiptarë në hetim

Një operacion antidrogë i drejtuar nga Prokuori i qarkut të Katanias dhe i realizuar nga policia e Raguzas dhe Guardia di Finanzia e Como-s ka shkatërruar një rrjet ndërkombëtar të marijuanës nga Shqipëria në sasi të mëdha të destinuara për tregun e Italisë. Lajmi është bërë i di

VIDEO/ Momenti kur Meta shfaqet duke qeshur me lot me fjalimin e Berishës
  • 2017-05-23

VIDEO/ Momenti kur Meta shfaqet duke qeshur me lot me fjalimin e Berishës

Momenti më pikant i seancës së sotme parlamentare ishte padyshim ai kur ish-kryeministri Sali Berisha shpjegonte ndjenjën e xhelozisë dhe dashurisë, se si nga njëra mund të kaloje tek tjetra dhe e gjitha kjo jo pa qëllim. Ai u çua nga vendi për të këshilluar Ben Blushin si mjek që ësh

No Pic available
  • 2017-05-16

INTERVISTA E PLOTË/ Yee: Ne respektojmë bojkotin e PD, por dyshojmë te arsyet e vërteta

Zyrtari i SHBA Hoyt Brian Yee i cili ndodhet ne vendin tone per takime me lideret kryesore politike ne lidhje me ngercin e krijuar, ka deklaruar sot ne nje takim te mbajtur me gazetaret se zgjedhjet mund te mbahen edhe pa opozitën në 18 qershor. Sipas Yee, nëse disa parti përjashtojnë veten, d

No Pic available
  • 2017-04-11

Çfarë ka ndodhur më 11 prill?

491 – Flavius Anastasius Dyrrhachium bëhet Perandor bizantin, me emrin Anastasius I, dhe qëndroi në fron derisa vdiq më 498. Gjatë mbretërimit të tij kufiri romak iu nënshtrua një rifortifikimi duke përfshirë Durrësin, të cilin e bëri një nga qytetet më të fortifikuar në raj