Rezultate te kerkimit per termin: +Ballkan +Zgjeroi

Total: 22
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:54.128Z

Një nga njerëzit më të pasur në Ballkan dënohet me 5 vite burg në Serbi

Një gjykatë në Serbi dënoi me pesë vjet heqje lirie njërin nga afaristët më të pasur në Ballkan, nën akuzat për evazion fiskal, në një proces që qeveria e sheh si hapin të më madh në luftën kundër korrupsionit, derisa Serbia synon anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Miroslav M

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.876Z

NATO-ja të riangazhohet politikisht në Ballkan

Nga Augustin Palokaj   Për dy javë do të mbushen 15 vjet nga fillimi i fushatës ajrore të NATO-s për ti dhënë fund dhunës serbe në Kosovë, pastrimit etnik dhe krimeve që bënte regjimi i Slobodan Milosheviqit. Kjo ndërhyrje shënoje dhe fundin e ish-diktatorit të Serbisë dhe f

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:24.902Z

Xhamia me e madhe në Ballkan në vendin më të varfër të Evropës!

Turqia ua futi thikë pas shpine shqiptarëve, i ktheu në mesjetë, i mbërtheu me narkozën e besimit të verbër islamik, i paralizoi si gjarpri bretkosën. Në misionin e shkombëtarizimit e debilizimit e ndihmuan komisarët (oficerët e zbulimit) nga Arabia Saudite, Irani e Egjipti, e nd

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:41.760Z

Zhvleresimi i NATO-s

Kur nje institucion e ka te veshtire te shpjegoje vetveten sipas te gjitha gjasave struktura ne fjale nuk ka me arsye per te ekzistuar. NATO-ja e percakton veten si aleanca me e suksesshme ne historine e botes. Ka me shume se nje vit qe NATO-ja po punon ne riformulimin e misionit. Retorika nuk eshte

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:48.271Z

PD: Tahiri 3 vjet i zhytur në krim, të largohet menjëherë

artia Demokratike ka vijuar me akuzat ndaj ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Sipas kreut të departamentit të rendit dhe sigurisë në PD, Enkelejd Alibeaj, për sa kohë Tahiri të jetë në pushtet, bandat do të jenë në pushtet. Vetëm një kryeministër i kapur do të sfidonte qytetarë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:22.228Z

Enciklopedia? Maqedonia nuk njihej në shekullin XV

 Alma Mile“Një enciklopedi e tillë është shenjë e një dëshpërimi të thellë”. Kështu shprehet historiani osmanist, Dritan Egro, i cili shpjegon arsyet nga buron ky sulm nga ana e maqedonasve kundrejt shqiptarëve. Egro e quan pikërisht “dëshpërim”, pasi Akad

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:05.345Z

Tadic, Serbia e Madhe dhe ceshtja shqiptare Nga Xhavit Shala

Ditet e fundit, autoritetet me te larta te shtetit dhe politikes serbe, si presidenti Boris Tadic, njekohesisht lider i Partise Demokratike Serbe si dhe ministri i brendshem Ivica Dacic, lider i Partise Socialiste Serbe (ish partia e Sllobodan Milloshevicit), kane rihedhur ne tregun politik tezen e

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama