Rezultate te kerkimit per termin: +Ballkan

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:32.747Z

Islami tradicional në Ballkan është autokton

Nga Enes Kariç*   Bashkësitë islame në Ballkan kanë kaluar përmes fazave të ndryshme të tyre organizative dhe juridike. Që nga largimi i Perandorisë Osmane myslimanët ballkanas janë shkëputur nga qendra e autoritetit të Islamit në Stamboll, duke gjetur rrugën e vet të organi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:20.587Z

Shqipëria Europë, Greqia Ballkan.

Nga Christos Raptis* E ndoqa dje në stacionin televiziv Skai intervistën e Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, (në Alexis Papachelas) dhe e pranoj se pësova një tronditje kulturore, pasi u ndjeva si qytetar i një vendi të botës së tretë. Nuk e kisha parë kurrë Ramën të flasë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.871Z

FMN: T dytt n Ballkan

Shqipria renditet e dyta n Ballkan prsa i prket rritjes ekonomike pr vitin 2008. Sipas nj raporti t publikuar nga Fondi Monetar Ndrkombtar, Shqipria renditet e dyta n Ballkan me nj rritje ekonomike prej 6 pr qind pr vitin 2008. Ajo vjen pas Malit t Zi i cili kryeson me nj rritje prej 7.2 pr qindsh.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:57.400Z

"Korrupsioni, te paret ne Ballkan"

Shqiperia eshte vendi me i korruptuar ne Ballkan dhe vendi ku vetem 29% e popullit beson se qeveria e ka seriozisht luften ndaj krimit te organizuar e korrupsionit. Ky eshte shqetesimi i kryetarit te Partise Socialiste, Edi Rama, diten e djeshme, bazuar nga Raporti per Ballkan Monitor, realizuar nga

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.876Z

NATO-ja të riangazhohet politikisht në Ballkan

Nga Augustin Palokaj   Për dy javë do të mbushen 15 vjet nga fillimi i fushatës ajrore të NATO-s për ti dhënë fund dhunës serbe në Kosovë, pastrimit etnik dhe krimeve që bënte regjimi i Slobodan Milosheviqit. Kjo ndërhyrje shënoje dhe fundin e ish-diktatorit të Serbisë dhe f

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:39.062Z

Pentagoni forcon kontrollin në Ballkan

Forcat e NATO-s, foto arkiv Pentagoni po forcon kontrollin dhe praninë ushtarake amerikane në Ballkan, shkruan portali amerikan OPENEWS. Në një analizë të publikuar, shqyrtohet dhe analizohet prania amerikane në rajonin e Ballkanit, por edhe në tërë botën. Aty theksohet se SHBA-të, po rr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:45.495Z

Çfarë kërkon Al Jazeera në Ballkan?

Share Stephen Schwartz, në një analizë të publikuar nga Weekly Standard flet për nisjen e transmetimeve të Al Jazeera në Ballkan. Në njoftimin e nisjes së transmetimeve thuhet se Al Jazeera do plotësojë një hendek në treg pasi deri më tani nuk ka pasur një kana

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama