Rezultate te kerkimit per termin: +Ballkani

Total: 6854
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:20.299Z

Ballkani, fëmija problematik

Problemet masive e kanë kthyer Ballkanin sërish në qendër të politikës evropiane. “Fëmija problematik” ka nevojë për më shumë vëmendje, dhe kjo është dhe në interes të të gjithë Evropës. Ta “ngrijmë” Ballkanin dhe të merremi me të kur të ketë kohë BE

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:17.606Z

Ballkani Perëndimor në BE

Nga Express më 18 gusht 2011 në ora 12:50 Karel Schwarzenberg, ministër i jashtëm i Çekisë, ka thënë se BE angazhohet që vendet e Ballkanit Perëndimorë të jenë sa më shpejt në Bashkimin Evropian. Sipas një intervistë dhenë gazetës “Presse”, Shwarzeberg ka thënë se

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:20.171Z

Gjermania dëbon masivisht azilkërkuesit nga Ballkani

Numri i dëbimeve të personave pa të drejtë qëndrimi në Gjermani është rritur, në kuotën më të lartë që prej dhjetë vitesh. Listën e personave të dëbuar, e kryesojnë madje me distancë prej grupeve të tjera azilkërkuesit nga vendet e Ballkanit. Vetëm nga Shqipëria, Kosova,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:35.294Z

BALLKANI ËSHTË I RËNDËSISHËM

“Ka ardhur koha për të vepruar në Ballkanin Perëndimor, titullohet raporti që katër veteranë të diplomacisë amerikane prezantuan në Institutin Amerikan për Paqen, në Uashington. Titulli është alarmues. Edhe vendi është zgjedhur me qëllim. Instituti Amerikan i Paqes, USIP, ndod

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:25.157Z

Ballkani i krizave

Një deklaratë e komisionarit për zgjerim të BE-së, Johannes Hahn, dhënë të përditshmes gjermane Zeit, se Ballkani konsiderohet si një enë e mbushur me naftë që pret vetëm një shkëndijë zjarri për të marrë flakë, e përkufizon më së miri gjendjen aktuale në rajon ku lufta e fj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:21.888Z

Shvarcenberg: I gjithë Ballkani në BE

Vjenë -Ministri çek i Punëve të Jashtme, Karel Shvarcenberg, vendi i të cilit mban presidencën e radhës të BE-së, deklaroi sot në Vjenë se gjithë Ballkani duhet të integrohet në bllokun e 27 vendeve. Gjatë fjalimit para Këshillit të Përhershëm të Organizatës për Siguri dhe Bash

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:01.397Z

Ballkani ka sfida të përbashkëta

Ballkani ka sfida të përbashkëta. Këtë deklaratë bëri pak ditë më parë ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në konferencën Balkan Netëorking, zhvilluar në Budva nga fondacioni ATLAS. I pranishëm ishte edhe  ministri i Mjedisit, Fatmir Mediu, me ftesë të kryeministr

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama