Rezultate te kerkimit per termin: +Ballkanike +Muzikore

Total: 116
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:17.089Z

Zeqir Sulkuqi: Violina, "ura lidhëse" me kulturat ballkanike

Violina dhe tingujt e saj e kanë shoqëruar për shumë vite. Mes Shqipërisë dhe Greqisë,, violinisti Zeqir Sulkuqi, ka mundur të jetë një ndër artistët më të kërkuar në Ballkan gjatë këtyre dy dekadave. Në një intervistë për "Koha Jonë", violinisti Zeqir Sulkuqi, rrëfen fillime

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:20.325Z

Potpuri dhe muzikë ballkanike në Sarandë

Festivali Një trekëndësh interesant trupash ka ngjitur në skenë Festivali i Bandave Frymore në natën e tretë të tij. Orkestra me histori më shumë se 100-vjeçare e Elbasanit, dhe pas tyre kuinteti i pedagogëve të Akademisë së Arteve, e në fund Folk Fanfara Tirana, muzikantët, kanë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.474Z

Milto Vako, mbrëmje muzikore në 80-vjetor

01/04/2010 Me rastin e 80-vjetorit të lindjes së mjeshtrit të ansambleve korale prof. Milto Vako është përkujtuar mbrëmjen e së martës në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit me një mbrëmje muzikore me pjesëmarrjen e solistëve dhe korit të operës, si dhe artistët e Ansamblit K

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:13.005Z

Melodi dhe shpoti ballkanike

Share Nga Enver Robelli Dy filma, shumë politikë dhe disa retrospektiva mbi luftën në Ballkan dhe misteret e zërit në Bullgari   1. Luftë me marrëveshje? Ata janë gati të pandashëm. Edhe nga ajo botë ata ofrojnë material për muhabete në tavolinat e restora

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:02.638Z

Aurela Gaçe, pas Evropianit në garën ballkanike

03/06/2011  Festivali i Muzikës Ballkanike mbërrin në edicionin e tij të dytë. Më 4 qershor në sheshin Battenberg në Sofje të Bullgarisë, artistë nga 11 shtete të Ballkanit do të jenë të pranishëm për të prezantuar këngët e tyre të stileve të ndryshme. Por këtë vit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:18.831Z

Zeqir Sulkuqi sjell etno-jazzdhe muzikë cigane në Tiranë

TIRANE - Zeqir Sulkuqit dikur një pedagog i disiplinave muzikore në Universitetin e Elbasanit dhe violinist, i janë dashur 20 vjet duke punuar me formacione të vogla etno-jazz, pedagogji, si dhe me hulumtimin e kulturave të ndryshme ballkanike dhe më gjerë, derisa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:00.335Z

Beqiri në Musikverein Wien

Nesër mbrëma, orkestra Kamertale Ballkanike, nën dirigjimin e japonezit, Toshio Yanagisawa, do të interpretojë në sallën prestigjioze Brahms (pjesë kjo e objektit kulturor Musikverein Wien) të՞Vjenës premierën e veprës së kompozitorit kosovar,Valton Beqiri, “Shpirti i tradit�

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama