Rezultate te kerkimit per termin: +Banka +Europiane

Meta: total 1000 / total_found 2693 / time 0.004 / keyword[0] banka / docs[0] 25087 / hits[0] 46727 / keyword[1] europiane / docs[1] 44493 / hits[1] 66841 /
No Pic available
  • 2017-06-18

Rimëkëmbja befasuese e eurozonës në 2017-ën

Rritja e fortë vendos bazat për betejën brenda BQE-së në lidhje me nxitjen e masave stimuluese Deri vonë, pika në të cilën kanë rënë dakord ekonomistët ishte se SHBA-ja këtë vit do të tejkalojë rivalët e saj në fushën e ekonomisë, e nxitur kryesisht nga stimuli ekonomik i Donald

Monedha dhe shkenca e studimit të saj, Numizmatika
  • 2017-06-14

Monedha dhe shkenca e studimit të saj, Numizmatika

BAJRAM PEÇI* Ngritja dhe funksionimi i një muzeu pranë Bankës së Shqipërisë ishte përpos se fillesa e ndikimit që ky institucion do kish në botën e kulturës e të trashëgimisë së vlerave të saj. Pas zhvillimit të para do kohe të sesionit mbi historinë e tiparet e dizanjit të kart

Bankat dëmtuan klientët me kontrata të paligjshme
  • 2017-05-31

Bankat dëmtuan klientët me kontrata të paligjshme

Ola Xama | BIRN  Të dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se një numër bankash të nivelit të dytë në Shqipëri, përdorin praktika të debatueshme dhe shpesh të paligjshme për ti detyruar klientët e tyre të nënshkruajnë marrëveshje me dëm ekonomik për ta ndërkohë që autoritetet

Colangeli i BERZH: Ku duhet të tregojë kujdes qeveria dhe rreziqet gjeopolitike
  • 2017-05-29

Colangeli i BERZH: Ku duhet të tregojë kujdes qeveria dhe rreziqet gjeopolitike

Për Bankën Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, në këto kohë, qeveria duhet të tregohet e kujdesshme dhe të garantojë qëndrueshmëri, mosrritje të borxhit publik, si dhe mjedis të sigurt për sipërmarrjen Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim është optimiste për ecurinë e e

Frika nga euro
  • 2017-05-21

Frika nga euro

Banka e Shqipërisë ka zbardhur së fundmi planin e përbashkët me financat, për të ulur përdorimin e euros në ekonomi. E kaluara historike që shpjegon besimin e paktë të shqiptarëve te monedha vendase dhe skepticizmi i bankierëve, nëse plani i ri do të arrijë të frenojë maninë e ku

No Pic available
  • 2017-05-07

Euro në nivelin më të ulët të 10 viteve

Euro ka prekur këtë javë nivelin më të ulët të 10 viteve të fundit duke u këmbyer në tregun shqiptar me 134.5 lekë. Edhe pse në tregjet ndërkombëtare monedha e përbashkët europiane është forcuar me 2.5%, e ndikuar nga pritshmëritë e sondazheve për zgjedhjen e Macron si president

No Pic available
  • 2017-04-20

BSH i shpall luftë Euros: Plan për uljen e përdorimit të saj

Banka e Shqipërisë dhe Ministria e Financave do të vënë në zbatim një planveprimi për të ulur përdorimin e Euros në ekonominë shqiptare. Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, guvernatori Gent Sejko, si dhe drejtori ekzekutiv i AMF-së, Ervin Koci, nënshkruan një memorandum mirëkuptimi,