Rezultate te kerkimit per termin: +Banka +Ideve

Meta: total 153 / total_found 153 / time 0.001 / keyword[0] banka / docs[0] 25527 / hits[0] 47570 / keyword[1] ideve / docs[1] 5200 / hits[1] 6170 /
No Pic available
  • 2019-04-02

Enrico Cuccia, mendja financës italiane me origjinë shqiptare

Lindi në Romë më 24 nëntor 1907 nga prindër siçilianë. Familja e të atit ishte me origjinë arbëreshe nga Ora e Shqiptarëve dhe Mexojuzoja. Pas diplomimit në drejtësi hyn në Iri, i dislokuar pranë selisë së Londrës. Detyra e parë me rëndësi është në Bankën e Italisë (marrja

No Pic available
  • 2017-08-03

De Rada, që nuk njohim

Intervistë me Moikom Zeqon Moikom Zeqo e ka sjellë De Radën në një libër të quajtur Rishpikja e Arbërisë. Jo vetëm një studim mbi jetën e këtij poeti të madh , por dhe një hulumtim mbi veprat duke na dhënë një këndvështrim ndryshe, dhe një profil të ri të Jeronim De Radës. Li

Propoganda e zeze e selise blu
  • 2016-10-28

Propoganda e zeze e selise blu

Transmetuar me 27102016 - 1846 Nga Alfred Pezabr br Ka nje tentative te sforcuar ditet e fundit nga ana e PD per te kerkuar se formesuari me cdo mjet menyre e cmim nje kauze te re e cila lidhet me fjalen censure Qe do te thote se a

PROPAGANDA E ZEZË E SELISË BLU!
  • 2016-10-27

PROPAGANDA E ZEZË E SELISË BLU!

Alfred Peza Ka një tentativë të sforcuar ditët e fundit nga ana e PD, për të kërkuar së formësuari me çdo mjet, mënyrë e çmim një kauzë të re, e cila lidhet me fjalën censurë. Që do të thotë, se aksioni i radhës që po tenton opozita, është ajo që synon ta paraqesë qeverin

Propaganda e zezë e selisë blu!
  • 2016-10-27

Propaganda e zezë e selisë blu!

Nga Alfred Peza Ka një tentativë të sforcuar ditët e fundit nga ana e PD, për të kërkuar së formësuari me çdo mjet, mënyrë e çmim një kauzë të re, e cila lidhet me fjalën censurë. Që do të thotë, se aksioni i radhës që po tenton opozita, është ajo që synon ta paraqesë q

Pishtari flakërues i arsimit shqiptar: 125-vjetori i shkollës së parë shqipe të Vashave
  • 2016-10-23

Pishtari flakërues i arsimit shqiptar: 125-vjetori i shkollës së parë shqipe të Vashave

Nga Agesil Qiriazi “Historia e shkollës së parë shqiptare për vasha, – shkruan në kujtimet e veta Sevasti Qiriazi, – është si një romancë plot aventura. Është historia e luftës kundër injorancës, që pati arritje të rëndësishme dhe me vlerë. Ishte si një re pl

No Pic available
  • 2016-10-03

Ministria e Mirëqenies Sociale draft të ri për arsimin profesional

Arsimi profesional do të rregullohet me një ligj të ri. Drafti është hartuar nga Ministria e Mirëqenies Sociale dhe në fund të vitit pritet të miratohet në parlament. Pr/ligji i jep mundësi shkollave profesionale të jenë autonome në rekrutimet e stafit pedagogjik, ndërsa ndryshon edhe