Rezultate te kerkimit per termin: +Banka +Qendrore +Europiane

Meta: total 1000 / total_found 1113 / time 0.004 / keyword[0] banka / docs[0] 25527 / hits[0] 47570 / keyword[1] qendrore / docs[1] 33762 / hits[1] 46067 / keyword[2] europiane / docs[2] 45833 / hits[2] 68698 /
Flet drejtori Andi Ballta: ABI Bank, investimi më i madh amerikan në Shqipëri
  • 2019-02-04

Flet drejtori Andi Ballta: ABI Bank, investimi më i madh amerikan në Shqipëri

ABI Bank ka qenë kryefjala e diskursit politik të drejtuesve më të lartë të opozitës në akuzat që kanë hedhur në drejtim të kryeministrit Edi Rama gjatë javës që lamë pas. Lidhja e kësaj banke me Linda Ramën, bashkëshorten e kryeministrit, ka qenë gjithmonë objekt sulmesh nga PD

Fluturon paraja jashtë bankave, shqiptarët 2.1 miliardë  qarkullim informal
  • 2018-11-28

Fluturon paraja jashtë bankave, shqiptarët 2.1 miliardë qarkullim informal

Ndërsa e gjithë bota po shkon drejt ekonomisë pa cash, duke e kufizuar në minimum përdorimin e parasë fizike, në Shqipëri po ndodh krejt e kundërta. Paraja jashtë kanaleve bankare është rritur në mënyrë të pandalshme vitet e fundit. Statistikat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se

Shqipëria e treta për numrin e lartë të emigrantëve, 40% kanë ikur
  • 2018-11-14

Shqipëria e treta për numrin e lartë të emigrantëve, 40% kanë ikur

Nga të gjitha vendet në tranzicion, Shqipëria renditet e treta për numrin e lartë të emigrantëve në raport me popullsinë që jeton brenda vendit, evidentoi Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim në raportin e fundit të Tranzicionit 2019. Vendi ynë u rendit pas Gazës dhe Bosnjës,

No Pic available
  • 2018-10-03

Borxhi 500 mln euro, si do përdoren paratë e blera me eurobond?

Përmes Eurobondit të emetuar të martën, qeveria shqiptare mori 500 milionë euro hua nga tregjet financiare. Ky borxh do të shlyhet për 7 vjet dhe norma e interesit që qeveria do të paguajë është 3.5 për qind në vit. Pra në krye të 7 vjetëve, buxheti I shtetit do të paguajë mbrapsh

No Pic available
  • 2018-09-29

Banka bleu 109 milionë euro, por leku vijon të jetë i fortë

Zhvlerësimi i paprecedentë i Euros këtë vit u frenua nga operacionet financiare të Bankës së Shqipërisë, e cila e duke ndërhyrë në tregun valutor, nuk lejoi që monedha e përbashkët Europiane të zbriste nën nivelin e 124 lekë. Më 5 qershor euro shënoi nivelin më të ulët të k

Sejko: Do blejmë valutë për të shmangur rënien e euros
  • 2018-06-06

Sejko: Do blejmë valutë për të shmangur rënien e euros

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, në një deklaratë për mediat bëri të ditur se BSH do të ndërhyjë në treg, duke blerë valutë për të shmangur rënien e euros. Gent Sejko u shpreh se Këshilli Mbikëqyrës vendosi të ulë me 0.25% normën bazë të interesit duke e çu

KËRCIMI I ITALISË MBI VULLKAN
  • 2018-05-07

KËRCIMI I ITALISË MBI VULLKAN

Dy muaj pas zgjedhjeve parlamentare ende nuk ka asgjë të re nga Italia lidhur me krijimin e qeverisë. Grupimet populiste të Lëvizjes së Pesë Yjeve dhe konservatorët e djathtë bllokojnë vazhdimisht njëri-tjetrin. Socialdemokratët që kanë qeverisur deri më tani u goditën rëndë në k