Rezultate te kerkimit per termin: +Bardha +Nergjoni

Meta: total 116 / total_found 116 / time 0.000 / keyword[0] bardha / docs[0] 9848 / hits[0] 12263 / keyword[1] nergjoni / docs[1] 212 / hits[1] 229 /
Një shofere si Gjena: 40 vjet në timon dhe asnjë gërvishtje (rrëfimi i një nga të parave shofere në Shqipëri)
  • 2017-01-14

Një shofere si Gjena: 40 vjet në timon dhe asnjë gërvishtje (rrëfimi i një nga të parave shofere në Shqipëri)

Nga Bardha Nergjoni 40 vjet më parë është nisur nga Himara drejt Durrësit pikërisht në Shkozet ku edhe ka marrë patentën bashkë me 90 femrat e para shofere në Shqipëri. Sot është 65 vjeç dhe nuk e ka fare problem që të marrë timonin sa herë që e do nevoja. Fijene Arapi ësht

No Pic available
  • 2016-12-29

Tradita e mbjelljes së shafranit vendos rrënjë në Dumre

Tre vëllezër nga Belshi kanë bashkuar forcat me një sipërmarrës italian, për të sjellë në Dumre traditën e mbjelljes së bimës së shafranit, një nga erëzat më të shtrenjta në botë. Bardha Nergjoni | BIRN | Zafferano di Dumre, ky është edhe prodhimi më i ri made in Albania që

Jeta e Liri Lubonjës në Pallatin e Diplomatëve, aty ku banorët përgjoheshin nga kaldaja
  • 2016-12-12

Jeta e Liri Lubonjës në Pallatin e Diplomatëve, aty ku banorët përgjoheshin nga kaldaja

Nga Bardha Nergjoni Ajo është një zonë e këndshme e Tiranës, pse jo dhe e qetë, ndonëse afër qendrës. Bëhet fjalë për lagjen tek stadiumi Dinamo (ish), sot Selman Stërmasi, ku ndër shumë pallate, përgjithësisht të periudhës komuniste, ndodhet dhe ai i diplomatëve, po prodhim

No Pic available
  • 2016-11-22

Inxhinieri durrsak shpik biçikletën që prodhon energji, sfida e radhës një automjet shqiptar

Nga Bardha Nergjoni Me mekanikën është lidhur herët. Babai i tij njihej si Ustai i automjeteve. Me një pasion të rrallë për metalin dhe risitë, me kuriozitetin për të zbuluar, me dëshirën për të gjetur zgjidhje, Gazmendi çdo ditë punon për një projekt. Ka mbaruar inxhinierinë mek

Linja Ilir Metës në Kavajë: Ahmet Shqarri rrëfen kohën kur dërgoi Metën korrespondent
  • 2016-11-13

Linja Ilir Metës në Kavajë: Ahmet Shqarri rrëfen kohën kur dërgoi Metën korrespondent

Nga Bardha Nergjoni Ne e dinim që ai është marrë me peshëngritje në rini. Por Ilir Meta, deri dje me vërtet me pamjen e një ish-ngritësi peshash prej tej fryrjes fizike, na rezulton të ketë qenë dhe korrespondent sportiv. E zbulon këtë fakt Ahmet Shqarri, një prej ikonave t

Historia e Qazim Koculit: U dogji kazermën italianëve për shkak të një qeni, partia e dekoroi si antifashist
  • 2016-11-08

Historia e Qazim Koculit: U dogji kazermën italianëve për shkak të një qeni, partia e dekoroi si antifashist

Nga Bardha Nergjoni Letërsia, por sidomos kinemaja shqiptare e komunizmit na ka ngulitur idenë se gjatë luftës, të angazhuarit në luftë, i madh i vogël, kryenin edhe aksione të ndryshme guerrile. Dhe ndër to, veç atentateve ishin dhe prerja e telave të telefonit apo djegja e kazermave

Dritasi, fshati i harruar që bashkia vendosi ta fshijë edhe nga harta
  • 2016-10-30

Dritasi, fshati i harruar që bashkia vendosi ta fshijë edhe nga harta

Nga Bardha Nergjoni, BIRN Një vendim i Këshillit të Bashkisë së Elbasanit ka fshirë nga ekzistenca fshatin Dritas të njësisë administrative Labinot Mal, ndërsa banorët ankohen se vendimi është marrë pa i pyetur dhe se pas kësaj ata mund të harrohen plotësisht. Çdo ditë 20 fëmi