Rezultate te kerkimit per termin: +Barnier

Meta: total 107 / total_found 107 / time 0.000 / keyword[0] barnier / docs[0] 107 / hits[0] 205 /
No Pic available
  • 2019-03-13

Britania rrëzoi marrëveshjen e Brexit-it, BE: I kemi larë duart me Theresa May

Brukseli i ka larë duart,  për të ndihmuar Theresa May në marrë marrëveshjen e saj të Brex-it. Ligjvënësit britanik, për herë të dytë, kanë votuar mbrëmjen e djeshme kundër marrëveshjes për Brexit-in të negociuar nga qeveria britanike dhe Bashkimi Evropian duke e vënë në drejt

Londra kërkon shtyrjen e Brexit-it. Juncker: Nuk ka më bisedime
  • 2019-03-12

Londra kërkon shtyrjen e Brexit-it. Juncker: Nuk ka më bisedime

Kryeministrja britanike, Thereza May, mori nga BE këshilla për mekanizmin e diskutueshëm të kthyeshëm për kufirin irlandez në kontekstin e Brexit. Këto ndryshime, të cilat mund të garantojnë përparimin e shumicës për të ratifikuar në votimin e së martës, “forcojnë dhe përmi

BE tregohet kokëfortë, refuzon rinegocimi e marrëveshjes për Brexit
  • 2019-01-31

BE tregohet kokëfortë, refuzon rinegocimi e marrëveshjes për Brexit

Shefi negociator i Bashkimit Evropian për Brexit, Michel Barnier ka thënë se kufiri irlandez është pjesë e marrëveshjes së Britanisë për largim nga Bashkimi Evropian dhe nuk do të rinegociohet. Duke folur në Parlamentin Evropian, Barnier ka thënë se parandalimi i kufirit të ashpër ë

No Pic available
  • 2019-01-29

Brexit, BE luan me nervat e Britanisë: Spanja ju merr borxhi ju shkon

BE-ja menjëherë refuzon përpjekjet e majit për të rinegociuar marrëveshjen e saj të Brexit, pasi aleati i Merkelit paralajmëron se Spanja do të bëjë kapjen e freskët për Gjibraltarin dhe projekt-ligji i divorcit prej 39 miliardë paundësh mund të rritet Triumfi në parlamentin britani

Largimi i Britanisë, liderët e BE aprovojnë marrëveshjen historike të Brexit
  • 2018-11-25

Largimi i Britanisë, liderët e BE aprovojnë marrëveshjen historike të Brexit

Marrëveshja historike e largimit të Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian është miratuar nga udhëheqësit e BE-së, pas asnjë surprizë që mund të ndikonte vendimin që finalizon 18 muaj negociata të tensionuara mes dy palëve. Lajmin për arritjen e marrëveshjes e njoftoi Pres

ÇFARË PARASHIKON BREXIT-I?
  • 2018-11-25

ÇFARË PARASHIKON BREXIT-I?

Marrëveshja për ndarjen mes Beritanisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian parashikon një fazë kalimtare deri në fund të vitit 2020. Gjatë kësaj periudhe Britania e Madhe do të ketë qasje në tregun e brendshëm të BE dhe nuk do të ketë dogana shtesë. Marrëveshja rregullon edhe të drej

BE: Hartimi i marrëveshjes për Brexit, hap përpara
  • 2018-11-15

BE: Hartimi i marrëveshjes për Brexit, hap përpara

Bashkimi Europian ka përshëndetur vendimin e Britanisë për pranimin e draft-marrëveshjes së Brexit. Kryenegociatori Michel Barnier tha se është bërë përparim vendimtar me hartimin e marrëveshjes përfundimtare për Brexit-in. Barnier tha se draft-marrëveshja prej 585 faqesh, e bërë p