Rezultate te kerkimit per termin: +Bashir

Total: 201
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:08.750Z

Sudan, Bashir zgjidhet president

Pavarësisht akuzave për krime lufte në Darfur, presidenti sudanez Omar al Bashir u deklaroi fituesi i zgjedhjeve të mbajtura këtë muaj në vendin Afrikan. Sipas autoriteteve zgjedhore në Sudan, Bashir u shpall fitues me 68 përind të votave, ndërkohë që lideri rebel i Lëvizjes

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:20.173Z

Gjykata e Hagës kërkon arrestimin e Omar al-Bashir

Gjykata Ndërkombëtare e Hagës, lëshoi urdhërarrestin e dytë për presidentin e Sudanit, Omar al-Bashir. Këtë herë Bashir akuzohet për ushtrim genocidi. Bashir akuzohet për genocide në konfliktin 7 vjeçar të Darfurit ku mendohet se mbi 300 mijë persona kanë gjetur vdekjen. Kreu i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:36.288Z

Darfur: SHBA: Bashir, pergjegjes per cdo vdekje

Shtetet e Bashkuara kane leshuar nje paralajmerim per presidentin sudanez, Omar al-Bashir. Departamentit i Shtetit ka denuar vendimin e tij te fundit per te perjashtuar nga Sudani te 13 organizatave joqeveritare te huaja. “Omar al-Bashir do te konsiderohet pergjegjes per cdo vdekje

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:36.131Z

Sudan, Al Bashir: Organizatat e huaja te largohen

Presidenti i Sudanit, Omar al Bashir ka deklaruar se deshiron qe te gjitha organizatat nderkombetare te lene vendin brenda vitit. “Organizatat e huaja mund te lene ndihmat ne aeroport dhe me pas t’ua lene ne dore organizatave sudaneze”, ka deklaruar Al Bashir ne nje tak

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:08.758Z

Omar al Bashir rizgjidhet president i Sudanit

Darfur, 27 prill, NOA Presidenti sudanez, Omar al Bashir, është zgjedhur sërish president i Sudanit, vendit afrikan që përjetoi vite të tëra një luftë civile. Kështu, pavarësisht akuzave që rëndojnë ndaj tij për krime lufte të kryera në zonën e Darfurit, Omar al Bashiri u d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:04.225Z

Presidenti sudanez Omar al-Bashir anulon vizitën në Kinë

Presidenti i Sudanit, Omar al-Bashir, i cili akuzohet nga Gjykata Ndërkombëtare për genocid, ka anuluar sot vizitën katër ditore në Pekin. Sipas qeverisë kineze vizita e Bashirit është “shtyrë”, dhe takimi me presidentin Hu Jintao ë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:36.966Z

SHBA: Bashir pergjegjes per vdekjet ne Darfur

Ambasadori amerikan ne Kombet e Bashkuara, duke folur ne Keshillin e Sigurimit, ka deklaruar se presidenti sudanez Omar al Bashir “duhet te konsiderohet fajtor per cdo vdekje qe ka ndodhur ne Darfur”. “Eshte qeveria e Sudanit qe ka shkaktuar krizen dhe tani duhet t&rsquo

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama