Rezultate te kerkimit per termin: +Bashksis +Europiane

Meta: total 14 / total_found 14 / time 0.000 / keyword[0] bashksis / docs[0] 89 / hits[0] 119 / keyword[1] europiane / docs[1] 45833 / hits[1] 68698 /
Nj Europ e lnduar duhet t tregoj veten
  • 2016-11-19

Nj Europ e lnduar duhet t tregoj veten

Nga Christoph Strack Kto ishin dit tranzicioni. Barack Obama ishte pr her t fundit si president i SHBA-s n Europ. Me t u takuan n zyrn e kancelarit n Berlin kryetart e shteteve dhe qeverive t vendeve kryesore europiano-perndimore. Secili prej tyre i lnduar apo i sfiduar n llojin e vet. Kryemini

No Pic available
  • 2010-07-02

Me Firdeus, të ngjashëm në epos

Botohet Libri i Mbretërve, shpallur nga UNESCO një nga tre librat më të rëndësishëm të trashëgimisë letrare Kultura perse prfaqson nj kultur q e ka prekur me fqinjsi t drejtprdrejt kulturn tradicionale t popullit shqiptar dhe t paraardhsve t tij qysh n periudhn ilire. Pr

No Pic available
  • 2008-11-01

Situata aktuale n rajon dhe rruga pr m tej (III)

Shtate vjet pas perfundimit te nderhyrjes se NATO-s ne Kosove, Ballkani Perendimor mbetet nje rajon me prapambetje ekonomike. Mbeshtetja per institucionet demokratike eshte e ulet, shtetet jane pergjithsisht te dobet, korrupsioni eshte i perhapur dhe njerezit jane pesimist per te ardhmen. Ka diferen

No Pic available
  • 2008-11-01

Vullneti premtues fjal e dhn

Pika nevralgjike e politiks s Ballkanit dhe Europs tani ka hyr n procesin e zgjidhjes s nyjeve q lidhnin shtresn e popujve q jetonin n kt kontinent t trazuar me shekuj nga mite , dogma t thata dhe ideologji mendurake. Historikisht ky kontinent ka prjetuar salvime t shumta, padrejtsi t papara

No Pic available
  • 2008-11-01

Pavarsia e Kosovs, projekt i kohs moderne

Si mund t vrejm gjat ktij procesi mjaft t rndsishm si pr Kosovn natyrisht edhe pr Ballkanin nuk mund t thuhet se kemi t bjm m nj fush krejt t panjohur , respektivisht n kt terren nuk po shkelet pr her t par . Megjithat dihet se pavarsia e Kosovs sht nj moment kthese n t gjith historin e qenies

No Pic available
  • 2008-11-01

Kosova nn prizmin e krizave diplomatike

shtja e Kosovs para se t jet nj shtje e diplomacis botrore, sht shtje e prpjekjeve politike e diplomatike t popullit t saj ,t lindura e t zhvilluara mbi truallin e kombit t saj , respektivisht sht shtje e s ardhmes s nj populli q ndodhet tanim prej kohsh aq m tepr n fillim t t shekullit

No Pic available
  • 2008-11-01

Negociatat;dush i ftoht pr kosovart e i nxeht pr serbt

Kosova pas shum prpjekjeve t saj t mdha dhe pas angazhimeve t bashksis ndrkombtare n lidhje me zgjidhjen e statusit t saj ,si duket tani ka hyr n nj kapitull t trishtuar t historis s saj m t re .Kjo vjen si rezultat i dembelis s elits politike kosovare, i krenaris dhe etjes ruse si dhe i shfren

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama