Rezultate te kerkimit per termin: +Bashkimi +Europian

Meta: total 1000 / total_found 11330 / time 0.010 / keyword[0] bashkimi / docs[0] 34226 / hits[0] 44997 / keyword[1] europian / docs[1] 75063 / hits[1] 146285 /
FT: Zgjedhjet në Shqipëri caktojnë rrugën drejt BE-së
  • 2017-06-23

FT: Zgjedhjet në Shqipëri caktojnë rrugën drejt BE-së

Zgjedhjet e përgjithshme të 25 qershorit do të përcaktojnë marrëdhënien e ardhshme të Shqipërisë me Bashkimin Europian. Kështu shkruan gazetarja Kerin Hope, në një artikull për Financial Times. Ndërsa citon rastin e një qytetari shqiptar, të cilit i është dashur të përballet me

Tusk: Dyert janë të hapura nëse Britania dëshiron të qëndrojë në BE
  • 2017-06-22

Tusk: Dyert janë të hapura nëse Britania dëshiron të qëndrojë në BE

Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk deklaroi se ai ende shpreson që Brexit mund të ndryshohet, ndonëse bisedimet zyrtare nisin këtë javë. Zyrtari i lartë u shpreh se ishte pyetur nga miq britanikë nëse kishte ndonjë rrugë për të ndaluar daljen e Britanisë nga Bashkimi Europia

No Pic available
  • 2017-06-22

Presidenti i KE: Imagjinoj skenarin ku Britania qëndron në BE

Me vargjet e famshme të John Lennon, Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk ka pranuar se ai imagjinon një skenar ku Britania nuk largohet nga Bashkimi Europian. Vetë BE shtoi Tusk, është një projekt i ndërtuar mbi ëndrra në dukje të parealizueshme. Në një konferencë për shtyp p

No Pic available
  • 2017-06-21

Brexit dominon programin legjislativ të qeverisë

Mbretëresha Elizabeth ka prezantuar programin legjislativ të qeverisë për dy vitet e ardhshme në Hapjen Shtetërore të Parlamentit. Në fjalimin e saj, Mbretëresha lajmëroi një sërë ligjesh të reja të hartuara për të përgatitur daljen e qetë dhe të rregullt të Mbretërisë së Bas

No Pic available
  • 2017-06-21

Hahn: Do mbështesim strategjinë kombëtare kundër drogës

Eurokomisioneri i Bashkimit Europian për Zgjerimin, Johannes Hahn, ka deklaruar se Brukseli synon që të mbështesë edhe Strategjinë Kombëtare anti-kanabis të miratuar së fundmi nga qeveria Rama. Në një përgjigje ndaj eurodeputetes rumune, Monica Makovei, zyrtari i BE-së nënvizoi se luft

No Pic available
  • 2017-06-19

Nisin negociatat Brexit, Merkel: Marrëveshja në interes të të dyja palëve

Nisin zyrtarisht negociatat për largimin e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian. Kryenegociatorët nga të dyja palët theksuan nevojën për të trajtuar me shpejtësi pasiguritë në proçes dhe nënvizuan qëndrimin e tyre konstruktiv për të arritur një marrëveshje që është e mirë

No Pic available
  • 2017-06-17

Karta Blu që ju lejon të jetoni dhe punoni në Bashkimin Europian: Ja si mund të aplikoni

Popullsia e Europës është duke u plakur me ritme shumë të shpejta dhe është bërë e nevojshme të mbetet një destinacion tërheqës për punonjësit e specializuar. BE po përballet me mangësi në krah pune në disa sektorë dhe deri në vitin 2020 mund të ketë nevojë për 756 mijë pun