Rezultate te kerkimit per termin: +Bashkimi +Sovjetik

Meta: total 1000 / total_found 1875 / time 0.002 / keyword[0] bashkimi / docs[0] 34226 / hits[0] 44997 / keyword[1] sovjetik / docs[1] 6807 / hits[1] 14217 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

No Pic available
  • 2017-06-16

Vdekja e Helmut Kohl, kush ishte babai i Gjermanisë së bashkuar

Kohli e drejtoi Gjermaninë për 16 vjet. Ai mbahet mend për ribashkimin e Gjermanisë si dhe kontributin e tij të madh politik e ekonomik për integrimin e Evropës. Partia e Helmut Kohlit, Bashkimi Kristjandemokrat, CDU, konfirmoi të premten të dhënat e medieve se ish-Kancelari ndërroi jetë

Miti dhe trashgimia e JFK  100 vjetori i lindjes s Kennedy
  • 2017-05-29

Miti dhe trashgimia e JFK 100 vjetori i lindjes s Kennedy

SHBA kujton nj ndr presidentt, t cilin ende shum vetë e adhurojn, ndonse ai ishte vetm njmij dit n post, nga janari 1961 deri n ditn e vrasjes n nntor 1963: John F. Kennedy. Presidenti i 35-t i SHBA-s lindi para 100 vjetsh m 29.05.1917. Historiant i vlersojn arritjet e tij n politikn e brendshme dh

100-vjetori i Presidentit John F. Kennedy
  • 2017-05-29

100-vjetori i Presidentit John F. Kennedy

E hëna shënon 100 vjetorin e lindjes së John F. Kennedy-t, presidenti i 35-të i Shteteve të Bashkuara. Kennedy lindi më 29 maj 1917, në Bruklin të shtetit Masaçusets. Ai u vra në Dallas të Teksasit, më 22 nëntor të vitit 1963. John Fitzgerald Kennedy u lind në vitin 1917 në një nga

100 vjetori i Presidentit John F. Kennedy
  • 2017-05-28

100 vjetori i Presidentit John F. Kennedy

E hëna shënon 100 vjetorin e lindjes së John F. Kennedy-t, presidenti i 35-të i Shteteve të Bashkuara. Kennedy lindi më 29 maj 1917, në Bruklin të shtetit Masaçusets. Ai u vra në Dallas të Teksasit, më 22 nëntor të vitit 1963. John Fitzgerald Kennedy u lind në vitin 1917 në një nga

No Pic available
  • 2017-05-15

Putin luan në piano

Në jetën e tij ai njihet si një aventurier ku ska lënë pasion dhe sport pa kryer.  Së fundmi, presidenti rus Vladimir Putin ka zbuluar dhe shpirtin e tij artistik, megjithëse  nuk është hera e parë që Putin ka treguar aftësitë e tij muzikore. Në vitin 2010, Putin hyri n

No Pic available
  • 2017-05-09

Putin tregon muskujt: Askush sdo mund të dominojë popullin rus

Rusia ka zhvilluar paradën e përvitshme ushtarake në Sheshin e Kuq të Moskës, në ‘Ditën e Fitores’, datë që përkon me fitoren e Ish-Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste. Në kryeqytetin rus janë ekspozuar pajisjet më të fundit ustharake, ndërsa vëmendja e ekspertëv