Rezultate te kerkimit per termin: +Bashkimi +Sovjetik

Meta: total 1000 / total_found 1927 / time 0.002 / keyword[0] bashkimi / docs[0] 34974 / hits[0] 45937 / keyword[1] sovjetik / docs[1] 7017 / hits[1] 14577 /
Spiunë rusë në Shqipëri? Arvizu: Ata kanë sofistikuar mënyrën si ndërhyjnë
  • 2019-04-03

Spiunë rusë në Shqipëri? Arvizu: Ata kanë sofistikuar mënyrën si ndërhyjnë

Pak vite më parë, u përhap lajmi se rusët ishin kthyer në Pashaliman. Ishte një ngjarje e denjë për filmat e spiunazhit, që nuk u zbardh kurrë plotësisht nga autoritetet shqiptare. Bëhej fjalë për një grup shtetasish rusë të ndaluar nga Policia e Vlorës në bazën e Pashalimanit n

Vojtila-Agca, pas atentatit të Papa Xhovanit para 39 vjetësh
  • 2019-03-09

Vojtila-Agca, pas atentatit të Papa Xhovanit para 39 vjetësh

Një libër (Chiarelettere), i cili supozon një ndërthurje të komploteve të Vatikanit dhe masonerisë devijonte pas vrasjes së Papës Gjon Pali II nga vrasësi turk Ali Agca në vitin 1981 Ka fjalë që rrotullohen rreth librave dhe ndonjëherë kanë kuptim – të papritur – për at

KINSE DIALOGU ME SERBINË DHE BLERJA E KOHËS
  • 2019-02-20

KINSE DIALOGU ME SERBINË DHE BLERJA E KOHËS

Nga Fadil LEPAJA Kur vitin e kaluar, presidenti serb Vuçiç, gjatë vizitës së tij në Mitrovicë kishte mbajtur një fjalim programatik, duke deklaruar se ish presidenti serb Millosheviç, ishte një lider i madh, dhe se ai i kishte qëllimet më të mira, kjo nxiti interpretime nga më të ndry

No Pic available
  • 2019-02-12

BE është përgjumur, Soros me parashikim ogurzi: Europa do të shuhet si

Shumica e vende pro-Europës duhet të zgjohen para se kontinenti të zhytet në gjumin e thellë të harresës dhe BE të zhduket njëjtë si Bashkimi Sovjetik (BRSS). Kjo është deklarata më e fundit e miliarderit  George Soros, që ka shkaktuar reagime të forta në BE. Ai i bën thirrje popul

François Miterrand: Si e kam njohur Gorbaçovin!
  • 2019-01-13

François Miterrand: Si e kam njohur Gorbaçovin!

Ish-presidenti francez François Miterrand tregon nw librin Nga Gjermania dhe Franca njohjen e tij me ish presidentin sovjetik Mihail Gorbaçov. Unë e kisha njohur Gorbaçovin  në vitin 1984, në darkën solemne, organizuar për vizitën time shtetërore  në Bashkimin Sovietik në të cilin më

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)
  • 2018-12-27

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)

Mediat kanë përpiluar një listë të mrekullive të teknologjisë në Bashkimin Sovjetik që edhe sot mund të cilësohen si projekte epike. Disa prej tyre u ruajtën si trashëgimi, të tjerë u harruan dhe disa ende veprojnë sot. Tu-144, ‘Concord-i Sovjetik’ Një nga dy avionë kom

No Pic available
  • 2018-12-16

Territoret e sunduesve në librin e Kadaresë

Sadik Bejko Libri i fundit i Ismail Kadaresë, Kur sunduesit grinden me nëntitull Rreth misterit të telefonimit Stalin-Pasternak ka tërheqjen e një thrilleri dhe lexohet me një frymë. Duke dashur të zbulojë një mister, atë se çfarë fshihet pas një bisedë që ka zgjatur në pak minuta,