Rezultate te kerkimit per termin: +Bashkimin +Sovjetik

Meta: total 1000 / total_found 2244 / time 0.003 / keyword[0] bashkimin / docs[0] 42319 / hits[0] 55340 / keyword[1] sovjetik / docs[1] 7017 / hits[1] 14577 /
No Pic available
  • 2019-03-24

Historia e Adës, që nuk e fali tradhtinë

Ada ishte një grua e jashtëzakonshme, që u fut në rrugën e zbulimit në vitin 1931 dhe gjatë 20 viteve zgjodhi me sukses shumë probleme të zbulimit. Gjatë kësaj periudhe ajo shkoi në shumë vende të botës dhe u takua me shumë agjentë zbulimi. Por, nëse sheh dosjen e saj, bashkëpunim

No Pic available
  • 2019-03-03

Historia e spiunes që punoi për llogari të rusëve

Maria de la Eras Afrika, pseudonimi i Patria, spanjolle, lindi më vitin 1910 në qytetin Tetuan në Marok, në familjen e një oficeri spanjoll të rënë nga vakti. Pas vdekjes së babait në vitin 1916, nisën për të vështirësitë e jetës. Pasi u kthye në Spanjë, ajo u pranua në Partinë

Kryqi mbi Kinostudio, zbulimi i Gëzim Qëndros
  • 2019-02-26

Kryqi mbi Kinostudio, zbulimi i Gëzim Qëndros

Kinostudio Shqipëria e re një prej ndërtesave më të rëndësishme të historisë së artit nën diktaturë, përsa i përket propagandës ka një stil arkitekturor që është në kundërshti me filozofinë e filmave që prodhoi. Kritiku i artit Gëzim Qëndro i ka kushtuar një libër metafor

François Miterrand: Si e kam njohur Gorbaçovin!
  • 2019-01-13

François Miterrand: Si e kam njohur Gorbaçovin!

Ish-presidenti francez François Miterrand tregon nw librin Nga Gjermania dhe Franca njohjen e tij me ish presidentin sovjetik Mihail Gorbaçov. Unë e kisha njohur Gorbaçovin  në vitin 1984, në darkën solemne, organizuar për vizitën time shtetërore  në Bashkimin Sovietik në të cilin më

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)
  • 2018-12-27

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)

Mediat kanë përpiluar një listë të mrekullive të teknologjisë në Bashkimin Sovjetik që edhe sot mund të cilësohen si projekte epike. Disa prej tyre u ruajtën si trashëgimi, të tjerë u harruan dhe disa ende veprojnë sot. Tu-144, ‘Concord-i Sovjetik’ Një nga dy avionë kom

No Pic available
  • 2018-12-16

Territoret e sunduesve në librin e Kadaresë

Sadik Bejko Libri i fundit i Ismail Kadaresë, Kur sunduesit grinden me nëntitull Rreth misterit të telefonimit Stalin-Pasternak ka tërheqjen e një thrilleri dhe lexohet me një frymë. Duke dashur të zbulojë një mister, atë se çfarë fshihet pas një bisedë që ka zgjatur në pak minuta,

Historia e policit rus që vrau 78 femra
  • 2018-12-10

Historia e policit rus që vrau 78 femra

Një polic siberian që u akuzua për përdhunim dhe vrasjen e grave, u gjet fajtor për dhjetëra vrasje të tjera, duke e bërë atë vrasësin serial më të rrezikshëm të Rusisë të kohëve të fundit. Një gjykatë në qytetin e Irkutskut e gjeti Mikhail Popkov fajtor për 56 vrasje midis 19