Rezultate te kerkimit per termin: +Bashkimit +Europian +Federica

Meta: total 220 / total_found 220 / time 0.001 / keyword[0] bashkimit / docs[0] 61456 / hits[0] 85225 / keyword[1] europian / docs[1] 77200 / hits[1] 149925 / keyword[2] federica / docs[2] 1127 / hits[2] 1365 /
Lufta Rama-Meta, pasoja në rrugën e integrimit. Bushati anulon vizitat jashtë
  • 2019-01-14

Lufta Rama-Meta, pasoja në rrugën e integrimit. Bushati anulon vizitat jashtë

Përplasja institucionale mes Presidentit dhe Kryeministrit, me në fokus kreun e diplomacisë shqiptare, ka prodhuar pasojat e para në politikën e jashtme të vendit, duke filluar nga marrëdhëniet me Gjermaninë, vendi me më shumë peshë në Europë. Top Channel mësoi se ministri i Jashtëm,

Lufta Rama-Meta, pasoja në axhendën e integrimit. Bushati anulon vizitat jashtë
  • 2019-01-13

Lufta Rama-Meta, pasoja në axhendën e integrimit. Bushati anulon vizitat jashtë

Përplasja institucionale mes Presidentit dhe Kryeministrit, me në fokus kreun e diplomacisë shqiptare, ka prodhuar pasojat e para në politikën e jashtme të vendit, duke filluar nga marrëdhëniet me Gjermaninë, vendi me më shumë peshë në Europë. Top Channel mësoi se ministri i Jashtëm,

Porosia kryesore e Mogherinit për BE: Të hapen negociatat me Shqipërinë
  • 2018-09-04

Porosia kryesore e Mogherinit për BE: Të hapen negociatat me Shqipërinë

Në fjalimin e saj të fundit përpara vitit elektoral 2019 për Parlamentin Europian, në Konferencën e përvitshme të Ambasadorëve të BE-së që largohen dhe ata që marrin detyrën nga tani, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini ka theks

Artistët letër Brukselit, kundërshtojnë ligjin për Teatrin
  • 2018-07-11

Artistët letër Brukselit, kundërshtojnë ligjin për Teatrin

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u dërgoi këtë martë një letër zyrtarëve evropianë Johannes Hahn, Federica Mogherini dhe Romana Vllahudin, ku kundërshtohet juridikisht projektligji i miratuar të enjten e kaluar në parlament për çështjen e teatrit. Sipas artistëve ky ligj shkel parimi

BE E REFORMUAR APO BALLKANI I ANËTARËSUAR?
  • 2018-04-20

BE E REFORMUAR APO BALLKANI I ANËTARËSUAR?

Rekomandimi i fundit që Komisioni Europian ofroi për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë shkoi paralelisht me deklaratën e presidentit francez, Emmanuel Macron në fjalimin e tij në Parlamentin Europian (18.04), se nuk ka zgjerim të Bashkimit Europian pa thel

Meta pret Mogherinin: Shqipëria edhe më e bashkuar në thellimin e reformave
  • 2018-04-18

Meta pret Mogherinin: Shqipëria edhe më e bashkuar në thellimin e reformave

Presidenti Ilir Meta është zyrtari i parë shqiptar që është takuar me përfaqësuesen e lartë Federica Mogherini. Përmes një postimi në Twitter, i pari nga ky rrjet social, presidenti i republikës falënderon Mogherinin dhe Hahn për këtë hap të rëndësishëm të Shqipërisë ndërsa

Hapja e negociatave, Mogherini: Momenti i ndryshimeve pozitive
  • 2018-04-13

Hapja e negociatave, Mogherini: Momenti i ndryshimeve pozitive

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn do të vijnë në Tiranë më 17 prill për ti dorëzuar progres-raportin qeverisë shqiptare. Para vizitës në Ballkanin Perëndimor, Përfaqësuesja e Lartë në Bashkimi