Rezultate te kerkimit per termin: +Bashkimit +Europian

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:24.226Z

Skajet brenda Bashkimit Europian

Europa e Bashkuar nuk është si Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sidomos për dy faktorë bazë: kombi amerikan është "ujem", i krijuar nga popull emigrantësh, shpërndarë nëpër një territor gjigand, i madh sa një kontinent; dhe, federalizmi amerikan e ka kapërcyer provën e "mpik

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:14.696Z

Precedenti i bashkimit monetar europian

28-07-2011 / Nga Ilirian Dahri Në një klimë jo shumë të mirë ekonomike rajonale, europiane por edhe globale duket qartë që monedha euro (me krizën e Portugalisë, Irlandës, Greqisë dhe ndonjë shteti tjetër) herë pas here

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:44.567Z

AMBASADORI I RI I BASHKIMIT EUROPIAN

RUDINA HOXHA  Shumë shpejt, do të kemi ambasadorin e ri që do të përfaqësojë Komisionin Europian në Shqipëri. Brenda shtatorit, ai do të jetë në vendin tonë. Ishte mesi i muajit prill i cili shënoi fundin e mandatit të ish-ambasadorit të Bashkimit Europian në Shqipëri, z. Ettore S

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:44.688Z

Superzgjedhjet e Bashkimit Europian

Parlamenti Europian mban disa rekorde: është më i madhi me zgjedhje të lira në mbarë globin, me 751 deputetë gjithsej në legjislaturën e ardhshme, e është i i vetmi Parlament i zgjedhur shumëkombësh në botë, i cili duhet t&eu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:14.045Z

Zgjerimi i Bashkimit Europian

"Sky News" njofton se Kryeministri i Britanise, David Camerun pritet te kerkoje me shume kujdes dhe masa te tjera shtrenguese per emigrantet, qe vijne nga Shqiperia dhe Serbia, nese keto vende i bashkohen nje dite familjes se Bashkimit Europian. Pritet qe Camerun te kushtezoje mbeshtetjen

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:49.392Z

Vendi që mori presidencën e radhës së Bashkimit Europian

Zëvendëskryeministri, njëkohësisht ministri i Jashtëm, Ilir Meta, ka vijuar ditën e djeshme takimet me diplomatët e Bashkimit Europian në vendin tonë. Kështu, Meta zhvilloi një takim të përbashkët me ambasadorin e Spanjës, Manuel Montobio, dhe atë të Komisionit Europian, Helmut Loha

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:56.611Z

Drejt zgjerimit të gjashtë të Bashkimit Europian

04-04-2011 / Nga Ilirian Dahri Aktualisht Bashkimi Europian mund të thuhet se përfaqëson të gjithë kontinentin Europian. Nga Atlantiku deri në Detin e Zi, pra nga pjesa e saj perëndimore deri në atë lindore, Europa e cilësuar  më par&

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama