Rezultate te kerkimit per termin: +Bejtullah +Destani

Total: 19
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:58.382Z

Vula e lidhjes se Prizrenit

Zbulohet ne arkivat britanike nje dokument i rendesishem per historine e Shqiperise, i cili tregon vulen e pare te perdorur nga Lidhja e Prizrenit. Dokumenti me reference FO-195/1382 qe mban daten 2 Maj 1881, eshte gjetur disa dite me pare nga studjuesi Bejtullah Destani ne arkiven qendro

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:14.458Z

NY: Konferencë shkencore kushtuar 100-vjetorit të Vatrës

Me rastin e shënimit të 100-vjetorit të themelimit të Federatës Panshqiptare të Amerikës –Vatra, më 28 prill 2012, do të mbahet konferenca shkencore “Federata Panshqiptare e Amerikës, Vatra - 100 Vjet në Shërbim të Kombit”. Në konferencë me kumtesa do të paraqiten stud

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:18.290Z

Zbardhen dokumentet se cfare mendonte Londra ne 1913-n per Shqiperine dhe Kosoven

pPRISHTINE - Me rastin e shenimit te 5-vjetorit te pavaresise se Kosoves si dhe ne kuader te 100-vjetorit te pavaresise se Shqiperise te enjten ne Prishtine eshte hapur ekspozita unike e titulluar Si i shihte Londra Ballkanin Kosoven dhe Shqiperine 100 vjet me pare ben te ditur Koha DitorebrKjo eksp

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:30.432Z

Kosova në një hartë të Ugandës

Bejtullah Destani, studiuesi i arkivave britanike nuk ndalet në zbulimin e fakteve të reja historike që kanë të bëjnë me Shqipërinë dhe Kosovën. E jo vetëm për këtë arsye, me të drejtë ai është cilësuar si një librari lëvizëse. Dhe përkushtimi tij ka bërë të mundur zbulimin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:28.403Z

Një histori me mbret

Rudina Xhunga: Çfarë ndodhi në 1913-ën, pse kërkohej mbret për Shqipërinë, e cila nuk ishte monarki? Bejtullah Destani: Një prej vendimeve të Konferencës së Ambasadorëve ishte që Fuqitë e Mëdha të zgjidhnin një princ nga oborret e shtëpive të mëdha të Evropës. Disa prej t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:06.159Z

Një libër për çamët

Albanologu Robert Elsie dhe studiuesi Bejtullah Destani, të dielën promovuan në Tiranë, në hotel ‘Sheraton’, librin dokumentar në anglisht, “The Cham Albanians of Greece” me mbështetjen e Institutit të Studimeve për Çamërinë. Libri bazohet në arkivat më të pasur me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.627Z

Elisabeth II: Do vijojme ndihmen per Kosoven

Monarkja britanike mbreteresha Elisabeth II, eshte interesuar personalisht per situaten aktuale ne Kosove, duke premtuar ndihme te vazhdueshme qe qeveria e saj do t’i ofroje ketij shteti. Interesimi i madherise se saj Elisabeth II eshte shprehur gjate prtitjes qe ajo i rezervoi amb

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama