Rezultate te kerkimit per termin: +Benedikt +Dema

Meta: total 19 / total_found 19 / time 0.000 / keyword[0] benedikt / docs[0] 218 / hits[0] 276 / keyword[1] dema / docs[1] 1421 / hits[1] 3350 /
No Pic available
  • 2019-04-11

Hapet Muzeu i Kulturës Françeskane

Roli i françeskaneve në kulturën e mendimin shqip do të vijojë të jetë pjesë e historisë. Por, së shpejti hapësira që ka shërbyer si pjesë e rëndësishme e rrugëtimit tonë letrar e kulturor do të kthehet në muze. Është prezantuar në Provincën françeskane, në Shkodër projek

90-vjeçarët durrsakë që refuzojnë të plaken ruajnë gjallë kujtesën historike të qytetit
  • 2017-07-17

90-vjeçarët durrsakë që refuzojnë të plaken ruajnë gjallë kujtesën historike të qytetit

Megjithë vështirësitë e jetesës dhe moshës, disa nga 90-vjeçarët e Durrësit vazhdojnë të merren me veprimtari krijuese. Të kujdesur vazhdimisht për shëndetin e tyre, të moshuarit mendojnë se edhe puna është një ilaç shumë i mirë për jetëgjatësinë. Gëzim Kabashi | BIRN Bash

Bibliotekat e Shkodrës
  • 2015-10-30

Bibliotekat e Shkodrës

Nga Kastriot Kotoni Shkodra, kjo tokë e pjellore e kulturës mbarëkombëtare shqiptare vjen në librin e zj. Elektra Çapaliku, me titullin kuptimplotë EX LIBRIS SCODRAE, si një punim shkencor me burime të vjetra e të reja i ndarë në tetë kapituj. Kapitujt të ndarë nënkapituj të vegjël

No Pic available
  • 2013-11-12

Kur Mjeda i ankohej përdashurinë zemrës së Krishtit

Profili i Ndre Mjedës tashmë po bëhet edhe më i plotë dhe më njerëzor në artikujt e njëpasnjëshëm që janë botuar në Shqiptarja.com, kundrejt shikimit të njëanshëm që i është bërë këtij

No Pic available
  • 2013-07-30

Fjalët e fundit të njerëzve të famshëm në shtratin e vdekjes

Nga John Kennedy, Marilyn Monroe, deri tek shqiptarët Gjergj Fishta, Faik Konica, Petro Marko e Teodor Keko Gazeta Tirana Observer në suplementin e sotëm po boton frazat, fjalët dhe testamentet personaliteteve shqiptarë dhe të huaj përpara vdekjes. Që nga Ismail Qemali, Ali Pashë Tepelena q

No Pic available
  • 2013-02-15

“Krishterimi ndër shqiptarë” i Zef Mirditës, vepër themelore në historiografinë shqiptare

15-02-2013 / Nga Dr.Kastriot Marku Nga Dr.Kastriot MarkuMIRDITA, Zef., Krishtenizmi ndër shqiptarë, Drita & Misioni Katolik Shqiptar në Zagreb, Prizren - Zagreb, 1998. 443 f.Prof. Dr. Zef Mirdita në shkrimin e këtij libri ka bërë për postulat në

No Pic available
  • 2012-04-16

Mbi botimin e Atlasit dialektologjik të gjuhës shqipe

16-04-2012 / Nga Kastriot Marku Kohët e fundit po qarkullon në mjediset shkencore akademike, por jo në rrjetin e librarive në Shqipër, Atlasi dialektologjik i gjuhës shqipe (shkurt ADGJSH). Ky botim është vepër e Institutit të Gjuhësis&eum