Rezultate te kerkimit per termin: +Berati

Total: 4262
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:24.541Z

FOTOT/ Berati, qyteti magjik.

Qyteti i Beratit, vetëm 122 kilometra nga kryeqyteti Tiranë, është një destinacion perfekt në çdo stinë për këdo që kërkon ndërthurjen e turizmit kulturor, arkitekturën e veçantë dhe jetën e qetë të një qyteti që ka ndërthurur traditën me bashkëkohoren. Gazetarja Ivana D

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:42.012Z

Nezim Berati apo Nezim Frakulla?

Genciana Abazi-Egro* Nezim Berati, poet i shekullit XVIII, i cili shqipen e shkroi me alfabetin arab dhe qe promotor i asaj që ne sot e quajmë letërsia e bejtexhinjve, është një ndër personalitetet më të polemizuar të letrave shqipe. Madje polemikat kanë filluar që në gjallje të t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:34.136Z

Berati dhe Gjirokastra, “çift” në UNESKO

Berati është përfshirë në të njëjtën kërkesë me Gjirokastrën, si dy qytete mjaft të ngjashme, për të fituar statusin pasuri e trashëgimisë kulturore botërore të UNESKO-s. Megjithëse qyteti muze në Jug të vendit, Gjirokastra, e ka fituar këtë status në vitin 2005, specialistë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:58.492Z

Berati, eksperiencë e përjetshme!

Nga Blerina Ago* Përveçse është një nga qytetet më magjepsës të Shqipërisë dhe të Ballkanit, Berati është i njohur gjerësisht për traditën e tij unike në artizanat dhe mjeshtërinë e të gatuarit. Berati është një nga qytetet e vetme të Shqipërisë që përveçse ka zhvilluar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:13.791Z

Berati, pa muze historik

Prej 10 vitesh godina është privatizuar, ndërsa shumë fonde kanë humbur Berati, tashmë me statusin e pasurisë botërore mbrojtur nga UNESCO, është një destinacion turistik për çdo të huaj që mbërrin në Shqipëri. Muzetë e këtij qyteti janë po ashtu pjesë e turizmit kulturor, por

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:24.754Z

Berisha-Rama, replika nga Berati

Kryeministri Sali Berisha dhe kreu i PS-së, Edi Rama, kanë shkëmbyer akuza të ndërsjella nga Berati. Një ditë pas vizitës së kryetarit të selisë rozë në Berat, shefi i qeverisë është nisur drejt qytetit më të vjetër shqiptar, për të inauguruar dhe akuzuar politikisht punën e kr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:37.209Z

Berati në UNESCO pa muze historik

Autori i Lajmit: red.Berati është një qytet i vizitueshëm për arkitekturën e veçantë të tij, për monumentet e shumtë të kulturës që gjenden pothuajse të gjithë në lagjet e tij historike, për Muzeun Onufri, ku ka një koleksion të çmuar ikonash, të cilat datojnë që nga shekulli

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama