Rezultate te kerkimit per termin: +Berlinit

Total: 6459
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:22.432Z

Zhvendoset muri i Berlinit

Pavarësisht protestave të përditëshme një javore, firma e ngarkuar me zhvendosjen e disa pjesëve të murit historik të Berlinit rinisi punën në mesin e një pranie të madhe policore. Katër segmente, të së ashtuquajtur&

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:12.854Z

Ngritja dhe renia e Murit te Berlinit Foto

e Diele 9 Nentor 20141547 pm brbrData 9 nentor 2014 shenon 25 vjetorin e renies se Murit te Berlinit Barrierat ne mes te sektoreve lindor dhe perendimor te qytetit Gjerman filluan te ngriten ne vitin 1961SSSAbrASSMe 13 gusht te ketij viti trupat e Gjermanise lindore u pozicionua

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.576Z

Diplomacia dhe muri i Berlinit

Irida Xheneti* Renia e Murit te Berlinit, shperberja e Bashkimit Sovjetik e rrjedhimisht fundi i"Luftes se Ftohte" nuk ishin te vetmet barriera, qe duhet te shembeshin ne "luften" e gjate te ideologjive perendimore dhe lindore...Barrierat reale qe fshiheshin pas ketij simboli, si ato te sistemeve e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:26.249Z

Shqiperia dhe Muri i Berlinit

Arben Muka "Tetori Gjerman", qe po zhvillohet ne Shqiperi, ka ne fokus te tij perkujtimin e 20 vjetorit te renies se murit te Berlinit. Rrezimi i perdes se hekurt ka nje lidhje te pamohueshme dhe per Shqiperine e shqiptaret, qe ate kohe ishin te izoluar nen diktaturen me te eger ne ish vendet e Lind

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:23.953Z

Italia kryeson procesin e Berlinit

brbrItalia do te vijoje te mbeshtese Shqiperine ne procesin e integrimit si dhe projekteve zhvillimore ne funksion te zbatimit te Procesit te Berlinit Nensekretari italian per Punet e Jashtme Vincenzo Amendola gjendet ne Tirane pasi vendi i tij ka marre kryesine e radhes se Procesit te Berlinit qe s

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:33.060Z

Muri i Berlinit dhe Shqipëria

Dr. Aleksandër Biberaj Sot mbushen 20 vjet nga data historike 9 Nëntorit 1989, ditë kur populli gjerman i Berlinit Lindor (në atë kohë pjesë politike dhe administrative e Gjermanisë Lindore, e cila ndonëse kishte një regjim jo-demokratik për ironi të fatit quhej Republikë Demokrati

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:58.842Z

A ekziston akoma Muri i Berlinit?

Nga Stephen Evans, BBC   Nëse keni pyetur ndonjëherë veten nëse dy gjysmat e Gjermanisë janë bashkuar me të vërtetë, gati çerek shekulli pas bashkimit zyrtar, hidhini një sy hartës se si është votuar në Berlin. Fotografia është e zymtë: Rruga ku kalonte dikur Muri i Berlini

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama