Rezultate te kerkimit per termin: +Berlinit

Meta: total 1000 / total_found 6456 / time 0.003 / keyword[0] berlinit / docs[0] 6456 / hits[0] 9450 /
Plan për sulm terrorist, Gjermania arreston 11 persona
  • 2019-03-23

Plan për sulm terrorist, Gjermania arreston 11 persona

Autoritetet në Gjermani kanë arrestuar njëmbëdhjetë persona pas dyshimeve për planifikimin të sulmit terrorist islamik. Këta persona kishin planifikuar të vrasin sa më shumë jobesimtarë duke përdorur një veturë dhe armë, thanë autoritetet. Një 21-vjeçar nga Offenbach afër Frankfu

MASAKRA NË ZELANDËN E RE, RREZIQET QË NA VIJNË NGA HESHTJA DHE APATIA
  • 2019-03-18

MASAKRA NË ZELANDËN E RE, RREZIQET QË NA VIJNË NGA HESHTJA DHE APATIA

Nga Dr. Arben Ramkaj Ishte realisht e trisht dhe e frikshme, ngjarja që ndodhi në qytetin Kristçërç të Zelandës së Re, pak ditë më parë, kur 28-vjeçari nga Australia, Brendon Tarrant, një terrorist i lëvizjes së supremacistëve të bardhë, i përgatitur me një infrastrukturë të ma

Një festival filmi për dhunën ndaj gruas
  • 2019-03-07

Një festival filmi për dhunën ndaj gruas

Historia e dhimbshme e një marrëdhënie abuzive. Një grua e cila duhet t’i japë fund martesës, por edhe të çlirohet nga paragjykimet kulturore. Kjo është historia e filmit I huaji që do të shfaqet më 8 mars në ekranin e Festivalit të Filmit për gruan që hap siparin në Tiranë.

Gjermani, qeveria rrit rrogat për të thithur fuqinë punëtore
  • 2019-03-04

Gjermani, qeveria rrit rrogat për të thithur fuqinë punëtore

Pas protestave dhe negociatave të shumta është arritur marrëveshje për ngritjen e rrogave për shumë kategori punonjësish në Gjermani. Rrogat janë rritur tetë përqind për punonjësit në mjekësi, shkolla etj. Herët në mëngjesin e ditës së dielë, sindikata Verdi ka rënë dakord

Pas Berlinit, Rama ekspozitë me piktura në Spanjë (Foto)
  • 2019-03-01

Pas Berlinit, Rama ekspozitë me piktura në Spanjë (Foto)

Ekspozita Work (Puna) e cila vazhdon të qëndrojë e hapur për publikun në Galerinë Carlier Gebauer në Berlin, e kryeministrit Edi Rama, tashmë do të udhëtojë drejt Spanjës. Gazeta Shqip online mëson se kjo ekspozitë së shpejti do të jetë në Cale Salorenco në Madrid. Ekspozita ësht

Eksperti gjerman për Ballkanin, apel qeverisë dhe opozitës
  • 2019-02-26

Eksperti gjerman për Ballkanin, apel qeverisë dhe opozitës

Eksperti i Fondacionit Konrad Adenauer për Ballkanin Perëndimor, Florian Feyerabend, në intervistë ekskluzive për DW, flet per situaten ne vend, per detyren e opozites dhe ate qe duhet te deshmoje Qeveria, duke pranuar se te dyja kane pergjegjesi per te ardhmen e vendit. Deutsche Welle: Zoti F

Berlini super-trendy, çfarë të shikoni dhe ku të shkoni (FOTO)
  • 2019-02-16

Berlini super-trendy, çfarë të shikoni dhe ku të shkoni (FOTO)

Kryeqyteti i Gjermanisë është një destinacion kreativ dhe interesant për të rinjtë Por, jo vetëm… Berlini është një nga kryeqytetet më të bukura europiane, ndër më të preferuarit për të rinjtë për dinamizmin, artin dhe trendet e reja. Por, edhe sot, dëgjohet të flitet pë