Rezultate te kerkimit per termin: +Bertold +Brehti

Meta: total 16 / total_found 16 / time 0.000 / keyword[0] bertold / docs[0] 79 / hits[0] 98 / keyword[1] brehti / docs[1] 67 / hits[1] 86 /
Hakmarrja tragjike e dashurisë
  • 2019-02-21

Hakmarrja tragjike e dashurisë

Mexhit Prenci Përsiatje për dramën dhe spektaklin PROSTITUTA të dramaturgut dhe regjisorit profesionist LEKA BUNGO Prolog. Dom Simoni përpara spektatorëve:. Mirëmbrëma dhe mirëse keni ardhur në teatër. Do të përpiqem të ringjalli përpara jush një histori të vërtetë. Të vërtetë

No Pic available
  • 2017-03-21

Kur goditej Hollivudi

Nga Albana M. Lifschin Nga fundi i vitit 1950, publiku amerikan i trembej kaq shumë rrezikut komunist sa 68 për qind e tij kërkonte që partia komuniste në Amerikë të dilte jashtë ligjit. Kishte mjaft njerëz që mendonin se komunistët kishin kohë që kishin depërtuar në shoqërinë ameri

Nishani  qeveri, betejë dekoratash për 25-vjetorin e rënies së komunizmit
  • 2015-12-07

Nishani qeveri, betejë dekoratash për 25-vjetorin e rënies së komunizmit

Pas zbardhjes së urdhrit të dekorimit të funksionarëve të lartë të Partisë së Punës ose dhe prokurorë e gjykatës që kanë dhënë vendime për pushkatime, Presidenti ka dekoruar ata që kanë humbur jetën nga dënimet e regjimit komunist Presidenti në Burgun e Spaçit, dekoron 6

Presidenti Nishani në ish-burgun famëkeq të Spaçit: Të ngremë zërin bashkërisht e bërtasim deri në kupë të qiellit për Drejtësi!
  • 2015-12-06

Presidenti Nishani në ish-burgun famëkeq të Spaçit: Të ngremë zërin bashkërisht e bërtasim deri në kupë të qiellit për Drejtësi!

6 dhjetor 2015-Spaç, Mirditë Në vigjilje të 25-vjetorit të rrëzimit të sistemit komunist, Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Bujar Nishani vizitoi sot ish-burgun famëkeq të Spaçit në Mirditë, i shoqëruar nga Kryetari i Bashkisë Mirditë, Ndrec Deda si dhe nga ish-të burgosur e të p

Nishani: Spaçi, ferri i shqiptarëve mbi tokë  e rëndë mungesa e faljes për krimet e kryera
  • 2015-12-06

Nishani: Spaçi, ferri i shqiptarëve mbi tokë e rëndë mungesa e faljes për krimet e kryera

Kreu i Shtetit viziton burgun famëkeq të Spaçit me rastin e 25-vjetorit të lëvizjes së dhjetorit. Dekorohen 6 protagonistët e revoltës së famshme të 1973-it Në vigjilje të 25-vjetorit të rrëzimit të sistemit komunist, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani vizitoi ish-burgun fa

No Pic available
  • 2014-07-27

Sadik Bejko: Nasho gaboi, Kadare s’foli për romani, miqtë atëherë të shisnin

TIRANE-Epoka e revolucionit, thotë Kundera, ishte epoka kur "poeti mbretëronte me xhelatin". Jo pak, por qindra e mijëra vëllime me poezi janë shkruar nën diktaturë. Me të vërtetë, ato janë poezi? Me të vërtet duhet t'ia përmendim

No Pic available
  • 2013-08-18

Një shembull i drejtësisë së paanshme*

Umberto Eco/Shkrimtar -“Është një gjykatës në Berlin” -kjo është një shprehje e vjetër, që ka lindur nga çështja e një njeriu pa përkrahje në Gjermani, i mbetur pa mullirin e vet, por që në fund gëzoi drejtësi. Sot mund të themi, me krenari, se ka një gjykatës edhe në Rom