Rezultate te kerkimit per termin: +Bess

Total: 55
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:29.181Z

"Porgy & Bess"

"Ndonëse është shkruar posaçërisht për komunitetin afro-amerikan të viteve ‘30 në Karolinën e Jugut, kjo opera përcjell një histori universale që gjen paralelet e veta edhe këtu në Shqipëri". Regjisori amerikan, Lawrence Craig, i cili vetë i përket kësaj kulture, i ka mëshuar ko

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:28.445Z

"Porgy and Bess", Gershëin premierë në TOB

Teatri i Operës dhe Baletit në Tiranë shfaq më 17 - 22 tetor, ora 19:00, premierën e operës "Porgy and Bess" të kompozitorit amerikan George Gershëin, një bashkëpunim me dirigjentin Jason C. Tramm të Operës Shtetërore të Nju Xhersit në SHBA. "Porgy and Bess" është një operë e v

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:28.941Z

"Porgy dhe Bess" për herë të parë në Tiranë

Aty përfshihen elemente të muzikës bluz dhe xhaz në formën e artit klasik të operës. Një rrëfim muzikor, në të cilin përshkruhet jeta e afro-amerikanëve në qytetin Charleston në Karolinën e Jugut. Ngjarjet zhvillohen në vitin 1920. Porgy, një njeri me ngjyrë i gjymtuar, jetonte n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:29.540Z

Premiera e ‘Porgy and Bess’ shfaqet në TKOB

TIRANE- Premiera e operas së famshme ‘Porgy and Bess’ është shfaqur mbrëmjen e së shtunës në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit. Ambasadori amerikan në Tiranë, Withers tha përpara nisjes së shfaqjes se ajo i dedikohet gazetarit të famshëm amerikan Daniel Perl, vra

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:28.939Z

“Porgy and Bess” në Shqipëri? Një tundim i tejzgjatur....Nga Zhani CikoEdhe sot mbas plot 38 vitesh nga shpërndarja e parë në efirin e grijtë të asaj kohe të tingujve të “Rapsodisë në blu” përmes një emisioni muzikor në Radio Tirana kthimi tek muzika

Nëse dëshironi të lexoni edicionin online të gazetës në PDF klikoni këtu. “Porgy and Bess” në Shqipëri? Një tundim i tejzgjatur....Nga Zhani CikoEdhe sot mbas plot 38 vitesh nga shpërndarja e parë në efirin e grijtë të asaj kohe të tingujve të “Rapsodisë në bl

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:28.460Z

Opera e parë amerikane në Tiranë

Një opera amerikane vihet për të parën herë në skenën shqiptare. Premiera “Porgy and Bess”, një opera muzikal, e cila hap sezonin e ri artistik, vjen si një bashkëpunim shqiptaro-amerikan me regji të Andis Gjoni dhe Lawrence Craig. Dje, në një konferencë për shtyp drejtori i Teat

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.323Z

Futbolli luhet me gjunj dhe jo me lek.

Kur kan edhe 9 jav deri n prfundim t kampionatit shqiptar duket se kan filluar alsh verishet mes klubeve t cilat krkojn titullin kampion dhe atyreve q krkojn qndrimin mes 10 m t mirave t superligs. Rasti m i fundit sht ndeshja e javs s 28 mes Bess dhe Elbasanit. Elbasanasit jan pretendentt kryesor p

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama