Rezultate te kerkimit per termin: +Bethoven

Meta: total 150 / total_found 150 / time 0.000 / keyword[0] bethoven / docs[0] 150 / hits[0] 189 /
Klod Dyran, historia e një burri të jashtëzakonshëm
  • 2018-09-30

Klod Dyran, historia e një burri të jashtëzakonshëm

Luan Rama Claude Durand (Klod Dyran), iku tepër herët nga kjo botë kur ndërkohë e kishte lënë fushën e botimeve dhe ishte hedhur në botën e shkrimit, në pasionin e tij të parë, shkrimin e romaneve, eseve dhe të teksteve historike, si Isha numri Një, Agjenti i Solzhenicinit, Pavioni i

Bethoveni, pasioni për femrat e panjohura
  • 2018-01-21

Bethoveni, pasioni për femrat e panjohura

Ludving van Bethoven nuk mund të kompozonte pa qenë i frymëzuar. Kur një dashuri ishte e arritshme atëherë muzika nuk kishte ndjesinë e duhur. Kompozitorit I pëlqente vuajtja, ndaj torturohej nga shikimet e vajzave të panjohura. Një ndër këto femra për të cilën Bethoven ka lënë pas

No Pic available
  • 2017-05-10

Përshkëndija poetike e Çiftelisë së Silvana Berkit

Vaid HYZOTI Në një bisedë të lirshme të nobelistit latin Markes, teksa flet për të njohurën Shakira, nënvizon: Kurrë nuk duhet të frenohemi të shprehemi për të bukurën. Pa meskinitet e zili. Sikur flasim me vete, kur shohim një vajze si shtojzovalle: Sa e bukur!. Edhe për një tregi

No Pic available
  • 2017-02-25

Çfarë ka ndodhur më 25 shkurt?

1570 – Mbretëresha Elizabeth I e Anglisë, çkishërohet nga Papa Pius V Për të ardhur në fron, ajo kishte ekzekutuar kushërirën e vet, Mari, mbretëreshë e skocezëve. Gjatë mbretërimit të Elizabetës së parë – deri në vdekje e saj më 1603 – Anglia provoi një nga p

Dikur vije ne kishe tani merresh me droge dhe leviz me X6
  • 2016-10-28

Dikur vije ne kishe tani merresh me droge dhe leviz me X6

Transmetuar me 27102016 - 0332 Nga Gjergj Metabr br I dashur A Kam qene edhe famullitar ne zonen tende per pak kohe te themi rreth 2 vjet aty diku perreth fshatrave te Fushe Krujes qe keto dite u perfol per kultivim lendesh narkotike Me njeh edhe ti se je

No Pic available
  • 2016-10-27

Dikur vije në kishë, tani merresh me kanabis dhe po të josh X6-a /Nga Gjergj Meta

Nga Gjergj Meta I dashur A., Kam qenë edhe famullitar në zonën tënde, për pak kohë, të themi rreth 2 vjet, aty diku përreth fshatrave të Fushë-Krujës, që këto ditë u përfol për kultivim lëndësh narkotike. Më njeh edhe ti se jemi takuar shpeshherë apo më ke parë në rrugët e fs

Me Isadora Duncan në Sarandë
  • 2016-08-12

Me Isadora Duncan në Sarandë

Kur zbritën në Skelë, pasi i përshëndetën me përzëmërsi, shqiptarët i hipën një karroje dhe u larguan. Tri sarandiotë që i prisnin aty, nxituan ti ndihmojnë për të zbritur baullet e tyre. Njëri nga ata ishte Neço, telegrafisti i qytezës, që sapo kishte filluar punën e re në n