Rezultate te kerkimit per termin: +Beti +Njuma

Meta: total 60 / total_found 60 / time 0.000 / keyword[0] beti / docs[0] 238 / hits[0] 478 / keyword[1] njuma / docs[1] 62 / hits[1] 93 /
Helena Kadare: Jeta përkrah Ismail Kadaresë
  • 2018-10-20

Helena Kadare: Jeta përkrah Ismail Kadaresë

Nga Beti NJUMA & Alda BARDHYLI Gati 40 vjet nga udhëtimi i parë në Kosovë, Helena Kadare rikthehet sërish këtë fillim vjeshte në Prishtinë në një takim me lexuesit. Ka mbetur po ajo, gruaja që i shpërndahet një dritë ndër flokë, që duket se vjen nga thellë brenda saj. Ndoshta

Helena Kadare, në një rrëfim për letërsinë në Prishtinë
  • 2018-10-01

Helena Kadare, në një rrëfim për letërsinë në Prishtinë

Për herë të parë Helena Kadare do të jetë në një rrëfim për letërsinë dhe jetën përkah shkrimtarit të madh Ismail Kadare për lexuesin e Kosovës. Më 7 tetor ora 20.00 shkrimtarja do të jetë përballë dy gazetareve Beti Njuma e Alda Bardhyli, në kafenenë Sonder, për një rrëfi

Surroi: UÇK, njësi guerile. Mitet po dëmtojnë Kosovën
  • 2018-09-07

Surroi: UÇK, njësi guerile. Mitet po dëmtojnë Kosovën

Intervistoi Beti Njuma & Alda Bardhyli Ka rëndësi gjithmonë fillimi në jetë. Le ta nisim bisedën nga fëmijëria juaj. Jeni rritur në një ambient ku flitej shqip dhe serbisht, më pas jeni shkolluar në anglisht, shpërngulja e familjes në Meksikë ju  njohu me spanjishten Si ka ndik

Letërsia e Qyteti nis rrugëtimin nga Prishtina me Mehmet Krajën
  • 2018-08-17

Letërsia e Qyteti nis rrugëtimin nga Prishtina me Mehmet Krajën

Alberina Haxhijaj Letërsia dhe Qyteti, iniciativë kjo e cila ka si qëllim të rikthejë në jetën publike personazhe të njohur të letrave shqipe, ka filluar mbrëmë rrugëtimin e saj edhe në Prishtinë. Miku i parë i letrave të cilën ata sollën në Prishtinë, ishte shkrimtari i njohur M

Hapet sot Festivali i Resë, ja kalendari i 10 ditëve aktivitete
  • 2018-05-18

Hapet sot Festivali i Resë, ja kalendari i 10 ditëve aktivitete

Ngre siparin sot në mbrëmje edicioni i dytë i Festivalit të Resë ose “Cloud Fest”, i cili do të zhvillohet me rastin e 2-vjetorit të Resë së Fujimotos në Tiranë. Për 10 ditë me radhë të apasionuarit e artit, kulturës dhe muzikës do të kenë mundësi të ndjekin nga af

Beti Njuma, sjell Jeronim De Radën që nuk njohim
  • 2018-05-02

Beti Njuma, sjell Jeronim De Radën që nuk njohim

Në fillim të viteve 900, kush kalonte monopateve të ngushtë të Maqit në Shën Dhimitër Koronë do të ndeshte patjetër një udhëtar të veshur me tesha të vjetra e me një bastun në dorë. Ishte Jeronim De Rada i cili nëpërmjet kësaj rruge të rrëpirë shkonte në Shën Dhimitër Koro

Exclusive/ Kumari, marrëzia vazhdon
  • 2018-04-15

Exclusive/ Kumari, marrëzia vazhdon

Pikat e basteve dhe bixhozi janë kthyer në një rrezik të madh për shoqërinë. Ato i gjen në çdo lagje dhe pranë çdo shkolle. Tirana konsiderohet kryeqendra e bixhozit, pasi këtu janë përqendruar 40% e lojërave të fatit. Gazetarja Beti Njuma sjell sonte në mbrëmje, në Exclusive, dok