Rezultate te kerkimit per termin: +Bibliotek

Meta: total 1000 / total_found 3788 / time 0.002 / keyword[0] bibliotek / docs[0] 3788 / hits[0] 7092 /
No Pic available
  • 2017-06-20

Dramë e xhelozi, aksidentohet për vdekje shqiptari në Itali

” Një stalker i dhunshëm” ky është motivi i vdekjes së një emigranti shqiptar mëngjesin e së hënës në Bergamo të  Italisë. Shqiptari Agron Beshmata 44 vjeç rezident prej vitesh në komunën Chiari në Itali i martuar dhe baba i 2 fëmijëve është aksidentuar për vde

Monedha dhe shkenca e studimit të saj, Numizmatika
  • 2017-06-14

Monedha dhe shkenca e studimit të saj, Numizmatika

BAJRAM PEÇI* Ngritja dhe funksionimi i një muzeu pranë Bankës së Shqipërisë ishte përpos se fillesa e ndikimit që ky institucion do kish në botën e kulturës e të trashëgimisë së vlerave të saj. Pas zhvillimit të para do kohe të sesionit mbi historinë e tiparet e dizanjit të kart

No Pic available
  • 2017-06-12

Një dorëshkrim për Shqipërinë në Vatikan

Në Bibliotekën Apostolike të Vatikanit gjendet një dorëshkrim italisht (Barb.lat.5361) i Antonio Brunit nga Ulqini, me titull « Del Bellerbegato della Romania, dAntonio Bruno da Dolcigno » (Mbi bejlerbejllëkun e Rumelisë, nga Antonio Bruno prej Ulqini) i shkruar andej nga gjysma e dytë e s

Njihuni me Bibliotekën e Metrosë
  • 2017-06-11

Njihuni me Bibliotekën e Metrosë

Autoriteti i Transportit Metropolitan dhe Transit Wirelesska kanë arritur që të realizojnë një projekt të ri të quajtur Biblioteka e Metrosë. Kjo është një platformë digitale që u jep mundësi udhëtarëve që të lexojnë qindra libra online, tregime gjatë udhëtimit. Dhe për më tep

Bibla e Kolbrinit, dokumenti që parashikon të ardhmen e njerëzimit
  • 2017-06-10

Bibla e Kolbrinit, dokumenti që parashikon të ardhmen e njerëzimit

Bibla e Kolbrinit, e vjetër 3,600 vjet flet rreth ngjarjeve kaherë të harruara, apo të panjohura, ku disa prej tyre kanë ndodhur para historisë së shkruar, por po ashtu tërheq vërejtjen rreth kataklizmave që do të ndodhin. Bibla e Kolbrinit, e quajtur edhe Libri i bronzit (Bronzebook) ës

Fiks Fare, skandal me çmimet në burgje
  • 2017-06-09

Fiks Fare, skandal me çmimet në burgje

Të burgosurit në Shqipëri nuk dënohen vetëm me heqje lirie, por edhe me çmime më të larta sesa ato të tregut. Fiks Fare bëri një vëzhgim në Institucionet e Ekzekutimit të Veprave Penale, duke parë sesi të burgosurit e kalojnë kohën e lirë dhe vështirësitë e shumta të tyre, q

No Pic available
  • 2017-06-06

Rama, grave: Jepni një dru të mirë PD. Shteti sdo ndahet më si Bosnja

Kryeministri Edi Rama u kërkoi grave dhe vajzave të ndëshkojnë me votë PD-në, pasi sipas tij kjo parti nuk është akoma gati për të qeverisur. Gjatë takimit me ish-artizane të Kukësit, Rama u bëri thirrje të votojnë me tru në kokë. Rama: Këtu është fjala për të zgjedhur kalin m