Rezultate te kerkimit per termin: +Biblioteka

Total: 2190
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:42.921Z

Biblioteka personale ne Shqiperi

Per here te pare nje raportim per ekzistencen e bibliotekave personale private si trashegimi e kultures sone kombetare eshte bere ne nje takim te mbajtur ne Prishtine ne vitin 2007 midis Bibliotekes Kombetare te Shqiperise dhe asaj te Kosoves ku percaktimi si vlere eshte bere jo vetem nga numri i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:45.225Z

Biblioteka 66

Biblioteka Kombetare dhe Universitare e Kosoves ka mbushur 66 vjet. Me kete rast ne nje ceremoni solemne drejtori i saj Sali Bashota falenderoi dy mbeshtetesit kryesore te bibliotekes Ministrine e Arsimit dhe Ambasaden Amerikane ne Prishtine. Nga Alfred Beka me 26 nentor 2010 ne ora 1204 Bibliote

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:53.276Z

Biblioteka Kombëtare në rrjetin evropian

 Lexuesi shqiptar mund të shfrytëzojë përmes internetit 48 biblioteka evropiane, ndërsa pasuritë e Bibliotekës sonë Kombëtare do të shfrytëzohen nga të interesuar në gjithë Evropën. U nënshkrua këto ditë Memorandumi i Mirëkuptimit mes Konferencës së Bibliotekave Kombëtare

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:59.630Z

Vlore permbytet biblioteka

brbrKeto jane pamjet nga biblioteka publike Shefqet Musaraj ne Vlore e cila u permbyt 8 dite me pare vetem pas disa oreve reshje shiu Me shume se 1500 libra jane shkaterruar plotesisht pasi u zhyten ne uje per dite me radhe Drejtori i bibliotekes lirim Hoxha thote se stafi u perpoq te shpetonte sa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:21.161Z

Biblioteka Kombëtare, drejt zgjerimit të hapësirave

Kremtohet 95-vjetori i Bibliotekës Kombëtare. Rama premton rikthimin e pjesëve të shkëputura këto vite Biblioteka Kombëtare do të zgjerohet, duke iu kthyer pjesët e “humbura” gjatë këtyre viteve. Kështu ka deklaruar Kryeministri Edi Rama në fjalën e mbajtur gjatë cere

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:44.770Z

Biblioteka Botërore Dixhitale në internet

Unesko, Organizata kulturore e Kombeve të Bashkuar, startoi ditën e sotme në internet Bibliotekën Dixhitale Botërore e cila i bashkon të gjitha materialet nga biblioteka dhe arkiva të ndryshme nga e gjithë bota. Kjo është biblioteka e tretë më e madhe dixhitale në botë dhe do të mu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:45.727Z

Biblioteka virtuale

Biblioteka Kombëtare prezanton koleksionet e para digjitale. Ja veprat e para, që shumë shpejt mund të shfrytëzohen nga përdoruesit. Antikuarë, dorëshkrime, epistolarë dhe periodikë. Nga Barleti dhe Papa Piu II, tek Frakulla dhe "Albania" e Konicës Përdoruesit e rrjeteve virtuale

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama