Rezultate te kerkimit per termin: +Big +Bengut

Meta: total 22 / total_found 22 / time 0.000 / keyword[0] big / docs[0] 5175 / hits[0] 10687 / keyword[1] bengut / docs[1] 34 / hits[1] 46 /
Rama takim me astrofizikanten Laura Mersini, zbuluesen e teorisë së re të Big Bengut: Nder dhe kënaqësi biseda me yllin shqiptar
  • 2016-07-31

Rama takim me astrofizikanten Laura Mersini, zbuluesen e teorisë së re të Big Bengut: Nder dhe kënaqësi biseda me yllin shqiptar

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një takim me astrofizikanten Laura Mersini. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Rama shprehet: Nder dhe kënaqësi e posaçme takimi me Laura Mersinin, ylli shqiptar i astrofizikës që jeton prej vitesh në Shtetet e Bashkuara dhe sot çmohet botëri

Shkencetarja Mersini: Babai i internuar më mësoi lumturinë
  • 2015-09-25

Shkencetarja Mersini: Babai i internuar më mësoi lumturinë

Shkencëtarja shqiptare me famë botërore Laura Mersini Hougton, profesoreshë e fizikës teorike dhe kozmologjisë në Universitetin Amerikan të Karolinës së Veriut në një intervistë dhënë për një radio amerikane krahas arritjeve prestigjioze ne shkencë ka folur për të kaluarën e sa

9 veprimet mahnitëse të Papa Françeskut gjatë vitit 2014 (FOTO)
  • 2014-12-23

9 veprimet mahnitëse të Papa Françeskut gjatë vitit 2014 (FOTO)

Gazeta britanike 'The Independent', ka vequar 9 veprimet më mahnitëse të kreut të katolikëve të botës, Papa Françeskut, gjatë vitit 2014. Për ju ato i transmeton zeri.info Kreu i parë fetar në kopertinën e magazinës Rolling Stone Bëhet kreu i parë fetar që paraqitet në kopertinën

No Pic available
  • 2013-10-24

Zbulohet galaktika më e largët, 30 miliardë vite dritë larg Tokës

HAWAI-Një ekip ndërkombëtar i astronomëve ka zbuluar galaktikën më të largët të njohur deri më sot. Kjo galaktikë është rreth 30 miliard vite dritë larg dhe është duke ndihmuar shkencëtarët të hedhin drit&

No Pic available
  • 2013-10-09

"Grimca e Zotit" laurohet me Nobel ne Stokholm Nga Albert Vataj

Grimca e Zotit" e njohur shkencerisht si "thermia Higgs", e bere publike si zbulim, korrikun e vitit 2012, ka njemendur komisionin e Akademise Mbreterore suedeze te Shkencave ne Stokholm te shpall eterit e saj fitues te cmimit Nobel ne fizike per vitin 2013. Ky zbulim, i cili i perket tashme kontine

Shkencetaret britanike punojne per teleskopin e hapesires EELT
  • 2011-06-14

Shkencetaret britanike punojne per teleskopin e hapesires EELT

Shkencetaret ne Britanine e Madhe kane ndertuar nje seri pasqyrash tipike te cilat mund te perdoren per ndertimin e nje teleskopi gjigand i planifikuar per tu ndertuar nga Observatori Evropian i Hapesires. Teleskopi shume i madh evropian EELT sic do te quhet ai do te jete me i madhi i ndertuar ndonj

NASA nderton teleskopin qe mund te shikoje te kaluaren e universit
  • 2011-05-25

NASA nderton teleskopin qe mund te shikoje te kaluaren e universit

Ne se do te mund te ndertohej cfare forme do te kishte nje makine qe udheton ne kohe Ndoshta duhet te ishte si teleskop.  Shkencetaret e Agjencise Amerikane e Hapesires NASA po ndertojne nje teleskop te ri te hapesires qe do te jete ne gjendje te shohe ne distanca te largeta dhe te sjelle imazhe