Rezultate te kerkimit per termin: +Bildunterschrift +Pushtimi

Meta: total 9 / total_found 9 / time 0.000 / keyword[0] bildunterschrift / docs[0] 3164 / hits[0] 11612 / keyword[1] pushtimi / docs[1] 2013 / hits[1] 2351 /
Gjykata e OKB-se vendos ne favor te Gjermanise
  • 2012-02-04

Gjykata e OKB-se vendos ne favor te Gjermanise

Gjykata me e larte e Kombeve te Bashkuara me vendimin e saj konfirmoi interpretimin juridik te Gjermanise. Qeveria gjermane ne fund te vitit 2008 i ishte drejtuar Gjykates Nderkombetare per te shqyrtuar nese vendimet e shpallura nga disa gjykata italiane per zhdemtime financiare per shkak te kri

A do te ishte ne gjendje te jetonte nje shtet palestinez
  • 2011-11-11

A do te ishte ne gjendje te jetonte nje shtet palestinez

Kur Mahmud Abas dorezoi kerkesen per pranimin e shtetit palestinez ne OKB shume palestineze u entuziazmuan. Presidenti i tyre i konsideruar prej kohesh si i pavendosur dhe hezitues kaloi ne ofensive duke i thene Jo negociatave te tjera. Bisedimet e paqes me Izraelin ne vitet e shkuara nuk i solle

500 vjet kristianizim i Amerikes Latine Polemika per shprehjet trivializuese te Papa Benediktit
  • 2011-08-08

500 vjet kristianizim i Amerikes Latine Polemika per shprehjet trivializuese te Papa Benediktit

Vatikani ka derguar ne festimet qe zhvillohen ne Republiken Domenikane dhe ne Puerto Rico kardinalin spanjoll Calos Amigo Vallejo von Sevilla. Papa Benedikti XVI beri mire qe ka hequr dore nga udhetimi. Sepse gjate vizites se tij te pare ne Ameriken Latine ne vitin 2007 Benedikti shkaktoi kritika

Mbrojtja e kafsheve dhe liria fetare therrja rituale e kafsheve
  • 2011-07-30

Mbrojtja e kafsheve dhe liria fetare therrja rituale e kafsheve

Jam shume e lumtur. Ne kemi punuar shume per kete ligj tre vjet dhe eshte nje mrekulli qe ne fund 80 e te gjithe deputeteve mbeshtesim kete ligj Kete e thote Marianne Thieme kryetarja e grupit parlamentar e Partise per kafshet PvdD lidhur me fitoren e pare te madhe te tyre ne Parlamentin holandez

Mbrojtja e kafsheve dhe liria fetare- Hebrejte dhe muslimanet dhe therja e kafsheve
  • 2011-07-29

Mbrojtja e kafsheve dhe liria fetare- Hebrejte dhe muslimanet dhe therja e kafsheve

Therja rituale kosher e kafsheve kryhet sidomos ne judaizem dhe ne fene islame. Kafshet ne judaizem vriten pa i trullosur me pare. Ne fene islame lejohet nje mpirje elektrike sipas shkollave te vecanta. Kafshet si per shembull pulat dhe delet theren me nje prerje te qafes. Pastaj ata lihen tu rrjed

Ndarje pa paqe Sudani i Jugut i pavarur
  • 2011-07-09

Ndarje pa paqe Sudani i Jugut i pavarur

Ajo per te cilen druheshin shume vezhgues per shume vjet ndodhi pak para pavaresise se Sudanit te Jugut kane shperthyer perleshje te ashpra midis trupave ne Veri dhe Jug te vendit vecanerisht ne rajonet e kufirit Veri-Jug si Abyei dhe Kordofani i Jugut. Ceshtje te rendesishme si perkatesite territo

Fantazma te frikshme apo suvenire nostalgjie - Si kujtohen sot ish-diktatoret komuniste
  • 2011-05-25

Fantazma te frikshme apo suvenire nostalgjie - Si kujtohen sot ish-diktatoret komuniste

E njejta pamje si cdo vit me 25 maj ne diten ne te cilen ne ish-Jugosllavi festohej me aktivitete masive datelindja e birit me te madh te popujve tane Josip Broz Tito ne vendin e tij te lindjes Kumrovec takohen shume njerez nga te gjitha pjeset e shtetit nderkohe te fundosur. Ata kendojne kenge par