Rezultate te kerkimit per termin: +Biologjia +Humane

Meta: total 10 / total_found 10 / time 0.000 / keyword[0] biologjia / docs[0] 219 / hits[0] 264 / keyword[1] humane / docs[1] 3420 / hits[1] 4022 /
No Pic available
  • 2014-12-30

Kur vendi i jetës bëhet vendi i vdekjes

"Aborti është vrasje në kraharorin e nënës./Qeliza e jetës bëhet qelizë e vdekjes. / Vendi i jetës bëhet vend i vdekjes. / Nëna, për fëmijën bëhet varr" - Phil Bosmans Shkencave filozofike - teologjike në shqyrtimet e veta në lidhje me fillimin e jetës dhe çështjeve të tj

No Pic available
  • 2014-06-25

Të jetosh përgjithmonë

Ndërkohë që kujtohen të vdekurit, vazhdojmë të kultivojmë obsesionin tonë për vdekjen. Kemi arritur të zgjasim moshën mesatare por ëndërrojmë të arrijmë përjetësinë. Letargjia, ilaçet e mrekullive,

Nuk akreditohen shkencat politike
  • 2013-07-11

Nuk akreditohen shkencat politike

Agjencia e Kosovës për Akreditim (AKA) ka shpërndarë vendimet e akreditimit për të gjitha institucionet publike të arsimit të lartë dhe atij privat, të cilat nuk i kanë kënaqur të gjithë aplikuesit (institucionet). Fakulteti Filo

No Pic available
  • 2013-04-08

“Muzike, teater dhe kercim qe ne klase te pare”

Drejtoresha e Institutit te zhvillimit te Arsimit, Tidita Abdurrahmani ne nje interviste per gazeten “Koha Jone” flet per reformen e re te kurrikules ne arsimin baze. Risia e kesaj reforme qe do te implementohet per here te pare ne vitin shkollor 2015-2016 eshte ulja e ngarkeses teorike tek nxen

No Pic available
  • 2011-10-29

Po lind një humanizëm i ri

29-10-2011 / Nga Julia Kristeva* Çfarë është humanizmi? Një pyetje e madhe për t’u trajtuar me seriozitet të madh? Është në traditën europiane, greko-judeo-kristiane, që e ka prodhuar këtë ngjarje që vazhdon t&e

No Pic available
  • 2010-04-27

Gëzim Tushi: “Të pasurit kanë prirje kriminale”

Autori i Lajmit: Lili Saraci Kriminalitetit në vendin tonë nuk mund tia lemë fajin shkaqeve apo kushteve të këqija ekonomike. Sipas sociologut në Shërbimin Social Shtetëror Gëzim Tushi në një intervistë për gazetën “Ballkan” fenomeni i kriminalitetit dhe shkaqet e këtij f

No Pic available
  • 2010-04-17

Nga parahistoria te jashtëtokësorët

Historia mahnitëse e studimeve mbi gjuhën na tregon të kaluarën, por dhe mënyrën se si mendojmë dhe reagojmë “Gjuha është një formë e arsyes njerëzore, me një logjikë shumë të thellë, që njerëzit as nuk e imagjinojnë dhe as nuk e njohin”, thoshte antropologu i famsh