Rezultate te kerkimit per termin: +Bllokun +Lindor

Meta: total 138 / total_found 138 / time 0.000 / keyword[0] bllokun / docs[0] 2949 / hits[0] 3574 / keyword[1] lindor / docs[1] 4875 / hits[1] 6019 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

Vepra universale dhe kombëtare e Kadaresë!
  • 2016-10-12

Vepra universale dhe kombëtare e Kadaresë!

Nga Minella Aleksi Prej disa vjetësh çdo fillim vjeshte bën bashkë në një përzgjedhje më të mirësh dy emra shkrimtarësh të mëdhenj, Philip Roth amerikan dhe Ismail Kadare. Kur mora të rilexoja romanin Kështjella të Kafkës kisha parasysh dy rethana ndërthurëse shumë interesante

No Pic available
  • 2016-08-12

Çfarë ka ndodhur më 12 gusht?

30 pes – Kleopatra VII Philopator, sundimtare e fundit i dinastisë egjiptiane Ptolomeu kryen vetëvrasje. Kleopatra njihej për bukurinë fizike dhe efektin ndaj burrave të shquar (Jul Cezar e Mark Anton). Megjithatë, Plutarku tregon se çka e bënin Kleopatrën tërheqëse ishin mendja, dh

Ndërkombëtarët, dështakët kryesorë të reformës
  • 2016-06-08

Ndërkombëtarët, dështakët kryesorë të reformës

Nga Ergys Mërtiri Mosarritja e një marrëveshjeje gjatë takimit Rama-Basha, nuk duket se nuk surprizoi njeri. Mënyra sesi është zhvilluar ky proces deri më tani, por edhe përvojat më të hershme të kryeministrit aktual, nuk të japin ndonjë arsye për të besuar. Nuk janë të largëta k

No Pic available
  • 2016-06-06

Paditen zyrtarët e bashkive Skrapar, Përmet e Lezhë, i shkaktuan shtetit 55.7 mln lekë dëm

Kontrolli i Lartë i Shtetit padit 9 zyrtarë të tre bashkive, Përmet, Skrapar, dhe Lezhë pasi me akuzën e shkeljes së procedurave të prokurorimit publik akuzohen se i kanë shkaktuar shtetit një dëm prej 55.7 mln lekë Të paditurit janë 6 funksionarë e 3 mbikëqyrës punimesh. Ata akuzoh

Sulejman Pasha, xhamia e tij dhe Tirona
  • 2016-05-03

Sulejman Pasha, xhamia e tij dhe Tirona

Nga Roald A. Hysa Sheshi i Sulejman Pashës në kryeqytet, mbart një histori të tërë paradoksesh ideologjike. Nga ditët e para të pasluftës së Dytë Botërore e deri më sot, ndryshimet urbane reflektojnë përplasje të thella botëkuptimore, ndërsa qytetarët tiranas, të detyruar, deri

DOSSIER/ Një histori e ndërlikuar e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Rusisë
  • 2016-02-26

DOSSIER/ Një histori e ndërlikuar e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Rusisë

Fillimi i marrëdhënieve zyrtare me Rusinë Gjithçka nis atë verë të largët të vitit 1945 kur një personazh i diplomuar në Harvard me emrin Koço Tashko emërohet ambasador në Moskë. Komunizmi kishte pushtuar gjysmën e botës dhe Shqipëria e vogël ishte lyer për herë të parë në hi