Rezultate te kerkimit per termin: +Boi

Meta: total 348 / total_found 348 / time 0.000 / keyword[0] boi / docs[0] 348 / hits[0] 389 /
No Pic available
  • 2017-06-09

Çamët në mes dhunës së ushtrisë greke dhe dhunës së diktaturës në Shqipëri

Nga Kosovare Krasniqi                                (Në romanet e Arben Kondit) Trojet shqiptare u shpërbënë në vitin 1913, kur Traktati famëkeq i Londrës, ndër pjesët tjera shkëputi edhe Thesprotinë e lashtë. Shqiptarët pas gjithë atyre shekuj luftërash

Estonia dëbon dy diplomatë rusë të akuzuar për spiunazh
  • 2017-05-27

Estonia dëbon dy diplomatë rusë të akuzuar për spiunazh

Marrëdhëniet në mes Talinit dhe Moskës ka vite që janë të acaruara, por ditët e fundit, vendi balltik dëboi sërish nga vendi dy diplomatë rusë me akuzat për spiunazh. Të akuzuarit janë konsulli i përgjithshëm rus në qytetin lindor Narva, Dmitri Kasenov, dhe konsulli Andrej Surgaje

Real-Barça, mediat e huaja: El Clasico-n e fitoi Mesi!
  • 2017-04-24

Real-Barça, mediat e huaja: El Clasico-n e fitoi Mesi!

Versionet inline të mediave më të rëndësishme në botë pajtohen në një pikë, se El Clasico e së dielës u përcaktua nga veprimet e yllit argjentinas, i cili bëri të heshtë Bernabeun. Olé.com: “Çfarë fitoreje e Messit! Dy gola të pabesueshëm, pas driblimeve si birrila të kun

No Pic available
  • 2017-03-20

Çfarë ka ndodhur më 20 mars?

43 pes – Në fshatin Sulmo, afër Romës, lindi Publius Ovidius Naso, i njohur si Ovidi. Ai kreu punë të ndryshme, por në fund vendosi t’i përkushtohej poezisë; shumë shpejt u bë poeti më i shkëlqyer i brezit të tij; por perandori August (Oktaviani), nuk e deshi, e dëboi nga R

No Pic available
  • 2017-03-14

Zyrtarët europianë paralajmërojnë Turqinë për retorikën nxitëse

Zyrtarë europianë paralajmëruan të hënën Presidentin turk Recep Tayyip Erdogan të mos përdorë retorikë nxitëse, pasi ai e akuzoi Holandën, një vend anëtar i NATO-s, se kishte mbajtur një qëndrim prej nazisti, duke mos i lejuar zyrtarë të lartë nga Ankaraja të shkonin në mitingj

Sikur projekti europian i Princ Wied të kishte funksionuar.
  • 2017-03-08

Sikur projekti europian i Princ Wied të kishte funksionuar.

Nga Afrim Krasniqi 7 mars 1914-2017. Duhej të ishte një ditë kujtese edhe për rastin e vetëm në 105 vjet shtet, kur Shqipëria u drejtua nga Perëndimi. Më 7 mars 1914 Princ Wied arriti në Durrës, kryeqendrën e vendit më të varfër dhe të harruar në Evropë. Projekti perëndimor i

Ahmet Zogu i kërkoi Italisë 2 milionë lireta, për të rimarrë pushtetin
  • 2017-02-19

Ahmet Zogu i kërkoi Italisë 2 milionë lireta, për të rimarrë pushtetin

Kujtimet e kryediplomatit italian Aleksandër Lessona Historia ka folur shumë pak e shpesh me kontradita mbi prillin e vitit 1939-të, ku ushtria italiane zbarkoi në Shqipëri. Mjaft historianë u shndërruan në lektorë të indoktrinuar. Është spekuluar, veçanërisht , për traktatin e fsheh