Rezultate te kerkimit per termin: +Bodlerit

Meta: total 67 / total_found 67 / time 0.000 / keyword[0] bodlerit / docs[0] 67 / hits[0] 88 /
No Pic available
  • 2017-06-03

Edmond Tupja: Nuk përkthej dot, nëse nuk vuaj  

  Përkthimi për mua është vuajtje. Nëse nuk është i tillë, atëherë nuk e ndjej. Edmond Tupja një nga emrat e njohur të shqipërimit,u shpreh kështu në bisedën e radhës së takimeve Letërsia dhe Qyteti. Ka gjithnjë një histori në lidhje me shkrimin. Tek ty si ndodhi? Eshtë

Frederik Rreshpja, i mallkuari  me art
  • 2017-02-17

Frederik Rreshpja, i mallkuari me art

Në 17 shkurt të këtij viti mbushen njëmbëdhjetë vjet nga largimi prej kësaj bote i poetit të klasit të parë, Frederik Reshpja. Kushdo që ka lexuar lirikat e tij të trishtuara dhe është magjepsur prej fjalës poetike plot finesë e ndjeshmëri, nuk mund të mos ketë ndërmendur një ç

Jusuf Vrioni- Kalvari i intelektualit në totalitarizëm
  • 2016-12-17

Jusuf Vrioni- Kalvari i intelektualit në totalitarizëm

Odiseja e Jusuf Vrionit ilustron kalvarin e intelektualit në regjimin totalitar shqiptar. Fati i tij është  prova sine qua non se ai regjim ishte para dhe mbi të gjitha, pushteti i mediokres mbi vlerat e mirëfillta, në art, letërsi, shkencë e gjetkë. [] Jusuf Vrioni, do të ishte nj

Qosja: Beteja ime me shkrime kundër shovinizmit serb
  • 2016-12-06

Qosja: Beteja ime me shkrime kundër shovinizmit serb

Intervistë me akademikun dhe shkrimtarin Rexhep Qosja Profesor, ditarin tuaj Dëshmitar në kohë historike e keni filluar në vitin 1966, që do të thotë se tridhjetë vjetët e para të jetës suaj nuk i keni rrëfyer, qoftë edhe në formë kujtimesh. E di që nuk është në natyrën tuaj të

Këshillat e dëshpëruara të Houellebecq
  • 2016-07-28

Këshillat e dëshpëruara të Houellebecq

Përmbledhja e plotë e poezive të Michel Houellebecq "Jeta është e rrallë" hapet me një vepër të veçantë didaktike, një metodë siç e përcakton vetë autori, me titull "Të mbijetosh". Është një gjini jo shumë e praktikuar në kohën tonë, por që mund të mburret me të parët ta

Jusuf Vrioni, Adoleshenti i përjetshëm
  • 2016-03-16

Jusuf Vrioni, Adoleshenti i përjetshëm

ose odiseja e intelektualit në regjimin totalitar shqiptar Jusuf Vrioni, sot njëqindvjetori i lindjes! Nga Klara Buda Sot mbushen 100 vjet nga lindja e një figure të shquar të kulturës shqiptare dhe të lidhur ngushtë me historinë e totalitarizmit shqiptar, Jusuf Vrioni, juristi, politologu,

Baudelaire dhe shpirti i camera obscura
  • 2015-12-06

Baudelaire dhe shpirti i camera obscura

Një fotografi e panjohur e Bodlerit dhe mosbesimi i tij ndaj artit të ri, fotografisë. Luan Rama Serge Plantureux është për t’u përshëndetur. Pas fotografisë së fundit të poetit emblematik, Vincent Van Gogh, të zbuluar para dy vjetësh mes miqve të tij impresionistë, ai tashmë k