Rezultate te kerkimit per termin: +Bogdani +Prof +Dr

Meta: total 88 / total_found 88 / time 0.000 / keyword[0] bogdani / docs[0] 5828 / hits[0] 12297 / keyword[1] prof / docs[1] 8247 / hits[1] 15868 /
No Pic available
  • 2017-02-23

Fakulteti i Drejtësisë zyrtarizon kandidaturat për KLGJ e KLP

Fakulteti i Drejtësisë ka zyrtarizuar tre kandidaturat e tij për pozicionin e anëtarit të Këshillit të Lartë të Gjyqësorit dhe tre për Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Erjon Muharremaj, Mirela Bogdani dhe Maksim Qoku kandidojnë për KLGJ. Eneida Sema, Oriona Muçollari dhe Mirela Bo

No Pic available
  • 2016-08-16

ME ARBËRESHËT NË MOLISE DHE NË KALABRI

Nga Mal Berisha Hyrje Dëshira për ti parë, njohur nga afër, biseduar, shkëmbyer mendime me bashkëatdhetarët tanë jashtë vendit, qofshin këta të afërt apo të largët, të larguar heret apo vonë nga atdheu, besoj se është ndjenjë e fortë e çdo shqiptari. Por kur puna vjen tek arbër

EJANI TË PËSHTYJMË
  • 2016-07-06

EJANI TË PËSHTYJMË

RIKARD LJARJA (Shaká, skerco, apo hajgare… si të doni). Mos pështyj mbi zjerm se nuk asht mirë.                                                          Dukagjin.       Thonë se para fjalës, njerëzimi ka përdorë gjestin për t

No Pic available
  • 2016-06-15

Kujtesa e Rugovës: 15 fotot e rralla

Një protokoll zyrtar i bashkëpunimit mes dy vendeve, Kosovës dhe Shqipërisë, kujton sot, në 10-vjetorin e ndarjes nga jeta të ikonës intelektuale dhe politike, Ibrahim Rugovën. Konferenca shkencore në kujtesë të Rugovës, do të shoqërohet me 15 fotografi të rralla, që vijnë si dhur

Presidenti Nishani çmon me Dekoratën e Flamurit Kombëtar shkrimtarin e shquar Ismail Kadare: Në një sistem tiranik, i pangjashëm me të tjerët në dhunë e çmenduri si komunizmi shqiptar, ju ruajtët dhuntinë e shkrimit dhe zgjeruat hapësirat e lirisë me
  • 2016-05-13

Presidenti Nishani çmon me Dekoratën e Flamurit Kombëtar shkrimtarin e shquar Ismail Kadare: Në një sistem tiranik, i pangjashëm me të tjerët në dhunë e çmenduri si komunizmi shqiptar, ju ruajtët dhuntinë e shkrimit dhe zgjeruat hapësirat e lirisë me

13 maj 2016 Presidenti i Republikës, SH.T.Z. Bujar Nishani mori sot pjesë në Konferencën Shkencore Ndërkombëtare "Shekulli i Kadaresë" organizuar nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë dhe Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës, me rastin e 80-vjetorit të shkrimtarit të shquar, të

Eventet për Kadarenë, zhvendosen në Kosovë   
  • 2016-04-16

Eventet për Kadarenë, zhvendosen në Kosovë  

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, pjesëmarrëse në Javën e Bibliotekave në Kosovë Përfundon vëllimi III i Bibliografisë të librit shqip, gjatë periudhës 1945-1958 Prej tri ditësh ka nisur në Prishtinë Java e Bibliotekave. Këtë vit ky aktivitet ka hyrë në edicionin e tij XIV. P

Pse Faik Konica refuzoi Kongresin e Manastirit?
  • 2016-02-19

Pse Faik Konica refuzoi Kongresin e Manastirit?

Naum Prifti Asnjë nga alfabetet e gjuhëve të tjera nuk u përshtatej plotësisht fonemave shqipe, çka i shty dijetarët e shkrimtarët tanë të nisin përpjekjet për të hartuar alfabete origjinale. Më i hershmi deri tani, njihet alfabeti i Theodhor Haxhifilipit, përndryshe i Dhaskal Todrit