Rezultate te kerkimit per termin: +Bohema

Meta: total 19 / total_found 19 / time 0.000 / keyword[0] bohema / docs[0] 19 / hits[0] 19 /
No Pic available
  • 2018-08-02

Shuhet në moshën 83-vjeçare artisti i njohur Gaqo Çako

Shuhet në moshën 83-vjeçare Artisti i Popullit, Mjeshtri i Madh Gaqo Çako. Tenori legjendar, Gaqo Çako është i rreshtuar në emrat e mëdhenj të Panteonit të muzikës shqiptare si Ramiz Kovaçi, Mentor Xhemali, etj. Midis viteve 1957 dhe 1961 ai studioi në konservatorin Çajkovski të Mos

ako Si e perjetuan artistet politizimin e izolimin e Operes
  • 2015-02-17

ako Si e perjetuan artistet politizimin e izolimin e Operes

e Hene 16 Shkurt 20151551 pm p classwp-caption-textNga koncerti me rastin e 80-vjetorit te Gaqo akosSSSAbrASSPer nostalgji respekt apo kenget e bukura publiku nuk ia kursen asnjehere duartrokitjet tenorit Gaqo ako Nje jete te tere ne skene mes partiturash operistike dhe kengeve

Teatri i Operes dhe Baletit hap sezonin
  • 2014-09-04

Teatri i Operes dhe Baletit hap sezonin

e Merkure 3 Shtator 20140627 am Teatri Kombetar i Operes dhe Baletit njoftoi dje hapjen e sezonit te ri artistik Rivenie te veprave te medha por edhe premiera gjate muajve shtator-dhjetor Ajo cka do te karakterizoje kete sezon sipas drejtorit Ilir Kerni eshte rikthimi ne skene

No Pic available
  • 2014-08-30

Rolet e Operës dhe Baletitdo të jepen me konkurs

TIRANE- Teatri i Operës dhe Baletit ka nisur punën për sezonin artistik që do të fillojë me premierën e parë që në muajin shtator. Artistët janë përfshirë në audicione për dy shfaqjet e para, “Traviata”

No Pic available
  • 2012-04-12

Robert Radoja: Komunizmi mohoi 70 vjet muzikë

Të tjera rreth shkrimit Vepra e parë e muzikës së kultivuar më 1881 Mbrëmë në Opera, ndriçimi i veprave TIRANE - Nëse lexon historinë e muzikës që jepet sot në shkollat e artit, mungon ende një pjesë e r&

No Pic available
  • 2011-10-24

Enver Hoxha, prirjet homoseksuale dhe lidhjet me të huaj gay Nga Blendi FEVZIU

Gazetari dhe drejtuesi i "Opinion"Blendi Fevziu hedh dritë, me anë të një libri biografik mbi jetën dhe vdekjen e diktatorit Enver Hoxha. Libri "Enver Hoxha" është e para biografi e bazuar në dokumente të arkivit personal dhe në rrëfimet e atyre që e njohën. "Enver Hoxha", libri biograf

Tefta Tashko Koco talenti qe u shua para kohe
  • 2010-10-29

Tefta Tashko Koco talenti qe u shua para kohe

Nje ze i mrekullueshem qe na ka shoqeruar dhe na shoqeron si per te na kujtuar se emocioni nuk eshte koncept qe ka te beje me kohen por me talentin. Ky ze i perket sopranos Tefta Tashko Koco nje nga figurat me te rendesishme te intepretimit vokal ne Shqiperi qe me interpretimin e saj te b