Rezultate te kerkimit per termin: +Borchardt

Meta: total 627 / total_found 627 / time 0.000 / keyword[0] borchardt / docs[0] 627 / hits[0] 1575 /
Ambasadori i OSBE: Nuk nxisim bojkotin e zgjedhjeve lokale
  • 2019-03-19

Ambasadori i OSBE: Nuk nxisim bojkotin e zgjedhjeve lokale

Ambasadori i OSBE në vendin tonë, Bernd Borchardt, kritikon djegien e mandateve të deputetëve nga opozita dhe shprehet kundër bokotit të zgjedhjeve lokale. Duke iu përgjigjur interesit të mediave pas një aktiviteti ditën e sotme, ai tha se një veprim i tillë është kritikuar nga të gji

STOP blerjes së votës, Borchardt: Opozita e re vlen për reformën zgjedhore
  • 2019-03-12

STOP blerjes së votës, Borchardt: Opozita e re vlen për reformën zgjedhore

Shqipëria po kalon një periudhë aspak të qetë, teksa kriza politike ka çuar në përplasje midis opozitës dhe mazhorancës, për të cilën thuhet se mund të eskalojë në rast të mosplotësimit të kushtit për zgjedhje të parakohshme. Duke marrë shkas nga gjendja aktuale, ambasadori i O

Korrupsioni në Shqipëri, OSBE: Raporti i fundit është shqetësues!
  • 2019-01-31

Korrupsioni në Shqipëri, OSBE: Raporti i fundit është shqetësues!

Transparency International publikoi rezultatet e Indeksit për Perceptimin e Korrupsionit për vitin 2018, duke e renditur Shqipërinë në vend të 99-të mes 180 vendeve dhe territoreve të përfshira në këtë indeks. Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt, thotë se mungesa e progre

KQZ-ja, OSBE: Zgjedhjet janë bërë me 4 anëtarë, sot ka 5
  • 2018-11-21

KQZ-ja, OSBE: Zgjedhjet janë bërë me 4 anëtarë, sot ka 5

E Situata në Komisionin Qëndror tëZgjedhjeve është komentuar sot nga ambasadori i OSBE në Tiranë, Bernd Borchardt. Borchardt tha se në mungesë të anëtarëve që duhet të propozojë opozita, KQZ ka bërë zgjedhje edhe me 4 anetarë, ndërsa sot ky institucion ka plot 5 anëtarë. Sipas a

OSBE: Kujdes, ekstremistët po kthehen në vendin e tyre
  • 2018-11-01

OSBE: Kujdes, ekstremistët po kthehen në vendin e tyre

Ekstremizmi i dhunshëm është një kërcënim global, që nuk njeh kufij, gjeografikë apo politikë qofshin. Ai përhapet në tërë botën dhe sjell pasoja negative në të gjitha vendet ku e gjejmë. Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadori Bernd Borchardt, tha sot në hapje

OSBE, apel partive: Finalizoni reformën zgjedhore pa vonesa
  • 2018-04-20

OSBE, apel partive: Finalizoni reformën zgjedhore pa vonesa

Me mbështetjen e Prezencës së OSBE-së, Komisioni i Posaçëm për Reformën Zgjedhore po zhvillon sot mbledhjen e radhës, në formën e një tryeze teknike pune, përqendruar në disa prej çështjeve të fushatës zgjedhore. Në fjalën e tij, Kryetari i Prezencës, ambasadori Bernd Borchardt,

Votimi elektronik, OSBE: Të testohet në zgjedhjet lokale 2019
  • 2018-03-21

Votimi elektronik, OSBE: Të testohet në zgjedhjet lokale 2019

Në një takim të organizuar nga Prezenca e OSBE-së në Shqipëri, bashkëkryetarët e Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore, Bledar Çuçi dhe Oerd Bylykbashi, njohën përfaqësuesit e komunitetit ndërkombëtar me ecurinë e reformës zgjedhore, si dhe iu përgjigjën pyetjeve të t