Rezultate te kerkimit per termin: +Borgesit

Meta: total 50 / total_found 50 / time 0.000 / keyword[0] borgesit / docs[0] 50 / hits[0] 71 /
Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos
  • 2018-06-25

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos

Një fotografi e Skëndërbeut vazhdon të qëndrojë ende në studion ku Ernesto Sabato hidhte në letër letërsinë e tij. Shkrimtari i madh argjentinas nuk e harroi asnjëherë historinë shqiptare të nënës së tij, të cilën e ka treguar gjatë një interviste me shkrimtarin Luan Rama. Bri

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time
  • 2017-12-19

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time

Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka e pengonte

Ernesto Sabato: Historia ime shqiptare
  • 2017-06-14

Ernesto Sabato: Historia ime shqiptare

Luan Rama Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka

Rrëfimet sekrete të Felinit
  • 2016-11-20

Rrëfimet sekrete të Felinit

Luan Rama Ishte e habitshme kjo koinçidencë. Herë pas here kam shënuar në fletoret e mia ëndrrat, ato që kam mundur të mbaj mend, madje shpesh dhe ëndrra të përgjysmuara, pa fillim, pa fund, apo thjesht fundin e një ëndrre. Por sidoqftë ato më shfaqeshin gjithnjë pas një ngjarj

Një bisedë e shkuar me Ernesto Sabaton
  • 2016-06-13

Një bisedë e shkuar me Ernesto Sabaton

– “Nëna ime ishte shqiptare dhe fliste shqip. Ajo ishte si një perëndi për mua… Në Shqipëri do të kem rastin të njoh vendin e paraardhësve të mi. Jam shumë i prekur nga ftesa që më është bërë.  Pesë vjet nga vdekja e shkrimtarit më 2011 Ernesto Sabato, shkrimtar

Naipaul, argjentinasit, Kosova,
  • 2016-05-25

Naipaul, argjentinasit, Kosova,

Në 30-vjetorin e vdekjes të Jorge Luis Borges (1899 – 14 qershor, 1986) Në librin voluminoz Shkrimtari dhe bota autori V. S. Naipaul në udhëpërshkrimet e tij nëpër vende të ndryshme të botës, në pesë kontinente, ka arritur një përvojë jetësore për gjenerata të reja. Esetë e

No Pic available
  • 2016-01-21

Ismail Kadare dhe monumenti i munguar

Arben Kondi Tani, kur edhe pak ditë na ndajnë nga njëzet e tetë janari, nga ditëlindja e 80-të e Ismail Kadaresë, kësaj maje të lartë në horizontin e letërsisë botërore, kujtoj se në 8 Marsin e shkuar e kam takuar në Paris tok me gruan dhe Çimin, shokun tim më të ngushtë. Ishte v