Rezultate te kerkimit per termin: +Boris +Pasternak

Meta: total 24 / total_found 24 / time 0.000 / keyword[0] boris / docs[0] 6107 / hits[0] 7779 / keyword[1] pasternak / docs[1] 40 / hits[1] 103 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

No Pic available
  • 2017-02-23

Çfarë ka ndodhur më 23 shkurt?

303 – Perandori romak Diokleciani urdhëron përndjekjen e të krishterëve në përgjithësi – së shpejti, Konstandini do të bëhej perandor dhe do ta mbështeste krishterimin. Diokleciani (245 – 312 ) ishte ilir nga fisi i njohur i dalmatëve. Duke shërbyer në radhët e ushtr

Çfarë ka ndodhur më 5 shtator?
  • 2016-09-05

Çfarë ka ndodhur më 5 shtator?

1793 – Kuvendi i dalë nga Revolucioni Francez – i cili rrëzoi monarkinë – shënon fillimin e mbretërimit të terrorit. Me Robespierrin në krye të Komitetit për Sigurim Publik, më shumë se 300 mijë vetë u arrestuan dhe 17 mijë të tjerë u ekzekutuan brenda disa muajve.

Nobeli i Kadaresë dhe historia  e Pasternakut dhe Shollohovit
  • 2016-08-13

Nobeli i Kadaresë dhe historia e Pasternakut dhe Shollohovit

Nga Skifter Këlliçi Lidhja e shkrimtarëve të Bashkimit Sovjetik letër akademisë suedeze: Mos ia jepni Nobelin Pastermakut, por Shollohovit Po vijnë ditët e para të tetorit që në botën shkencore dhe letrare shënojnë ngjarje shumë të rëndësishme-dhënien e Çmimit Nobel. Ndër kandi

Aty ku gjejmë dashurinë
  • 2016-01-18

Aty ku gjejmë dashurinë

“Saras” / Dhjetë rrëfimet më të bukura të dashurisë së të gjitha kohërave. Nga “Ana Karenina” te “Doktor Zhivago”, vijnë historitë fatale të librave që vazhdojnë të jenë më të lexuarat sot … Ato mund të shkrijnë zemrën tuaj,

E para gazetare që fiton Nobelin e Letërsisë
  • 2015-10-10

E para gazetare që fiton Nobelin e Letërsisë

Shkrimtarja dhe gazetarja bjelloruse Svetlana Alexievich ka fituar Nobelin e Letërsisë për vitin 2015. Çmimin e shpalli në Stokholm, kryetarja e Akademisë Suedeze, Sara Danius, e cila e quajti shkrimtaren "monument të kurajës dhe vuajtjes në kohët tona". Alexievich -i është e para gazet

Një vlerësim për Berishën, Nanon, Metën dhe Ramën
  • 2015-07-16

Një vlerësim për Berishën, Nanon, Metën dhe Ramën

Nga Fron Nahzi, Huffington Post Në librin e tij "Shqipëria moderne", Fred Abrahams ia ka dalë që të vendosë nën një çati liderët shqiptarë të së kaluarës, të tashmes dhe të ardhmes, dhe ka monitoruar veprat e tyre për 25 vite. Duke rrëfyer në vetë të parë, Abrahams kthen tav