Rezultate te kerkimit per termin: +Boshnjake

Meta: total 1000 / total_found 1975 / time 0.001 / keyword[0] boshnjake / docs[0] 1975 / hits[0] 2725 /
Akuzohet për gjenocid, SHBA i heq nënshtetësinë një gruaje nga Bosnja
  • 2019-03-06

Akuzohet për gjenocid, SHBA i heq nënshtetësinë një gruaje nga Bosnja

Një gjykatë në Shtetet e Bashkuara ia ka hequr nënshtetësinë një gruaje myslimane, e lindur në Bosnje dhe Hercegovinë, e cila ka fshehur përfshirjen e saj në krimet gjatë luftërave të fillim viteve të 90-ta në ish-Jugosllavi. Departamenti i Drejtësisë në SHBA tha se gjyqtari, Marc

Pranvera ballkanike/ Der Spiegel: Protestat në Shqipëri e rajon kundër autoritarizmit
  • 2019-03-03

Pranvera ballkanike/ Der Spiegel: Protestat në Shqipëri e rajon kundër autoritarizmit

Ballkani Perëndimor është përfshirë këtë fillim pranvere në një lum protestash opozitare. Këto protesta kundër qeverive në pushtet  nuk po ndalen në Shqipëri, Serbi dhe Mal të Zi, ndaj gazeta e njohur gjermane Der Spiegel në një analizë të saj shkruan se në sheshe kanë dalë q

Në dilemë ekzistenca e Air Albania, ja ku është fshehur Lasgushi (FOTO)
  • 2019-02-07

Në dilemë ekzistenca e Air Albania, ja ku është fshehur Lasgushi (FOTO)

A ekziston vërtetë Air Albania? Kjo është pyetja që po mundon të gjithë shqiptarët, pasi Lasgushin që kryeministri Edi Rama ua prezantoi me pompozitet prej më shumë se dy javësh aktivitete, tani spo e shohin asgjëkundi. Qindra mijëra euro të shpenzuara për udhëtime promovuese për k

No Pic available
  • 2018-12-28

BE NË BALLKAN, EDHE NJË VIT I HUMBUR?

Para 15 vitesh 6 vende të Ballkanit morën me “premtimin e Selanikut” edhe perspektivën për një anëtarësim pa vonesa në BE. Por viti që po mbaron solli një sërë pengesash në këtë drejtim. Samiti i Ballkanit Perëndimor, Londër korrik 2018 Viti 2018 për Shqipërinë, Koso

No Pic available
  • 2018-12-22

OKB, kritikë Shqipërisë: Njeriu vendos vetë për identitetin e tij

Komiteti i OKB-së për eliminimin e diskriminimit racial është marrë në dhjetor me Shqipërinë. Ai vlerëson adaptimin vitin e kaluar të ligjit për mbrojtjen e minoriteteve dhe njohjen me ligj të nëntë grupeve minoritare. Komiteti i OKB-së për eliminimin e diskriminimit racial është m

Kandidati shqiptar për Çmimin Letrar Balkanika 2017
  • 2018-12-10

Kandidati shqiptar për Çmimin Letrar Balkanika 2017

Shkrimtari shqiptar, Ridvan Dibra, autor i mbi njëzet librave në prozë, poezi, eseistikë e studime letrare, si një prej zërave më të rëndësishëm e novatorë të letërsisë shqipe pas viteve 90, do të përfaqësojë këtë vit letërsinë shqipe në një nga ngjarjet më të rëndësishm

KUR PUBLIKU (TË) FLE NË SHFAQJE
  • 2018-08-08

KUR PUBLIKU (TË) FLE NË SHFAQJE

Nga Fadil LEPAJA Teatrin nuk e rrëzon dot sikur një hotel skaj deti, me tritol! Por, as nuk është se nuk e rrënon dot , një teatër. Më kot, e ruan godinën ndërkohë që të rrënojnë bazën kulturore. Të (a)kulturojnë, me një fjalë. Në artin bashkëkohor, shfaqja luhet në tërë pla