Rezultate te kerkimit per termin: +Botimi

Total: 3486
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:43.748Z

Botimi i katërt i "Kosovës"

Libri "Kosova" i historianit dhe shkrimtarit Jusuf Buxhovi vazhdon të jetë vepra më e shitur dhe më e kërkuar në Kosovën e pasluftës. Për katër muaj u shit në mbi 12 mijë ekzemplarë, gjë që theu të gjitha rekordet në tregun e librit shqiptar. Për të plotësuar kërkesat e mëdha q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:39.467Z

Zbulohet botimi i ndaluar i Migjenit

Ekskluzive - Në Bibliotekën Kombëtare gjendet “Vargjet e lira” të Migjenit, botimi i vitit 1936 që nuk qarkulloi kurrë. Një nga poezitë e këtij vëllimi që do t’i mungonte edhe botimit të parë të vitit ’44, është “Blasfemia” Më 15 mars 1944 në &#

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:32.484Z

Hans Joachim Lanksch: Duhen krijuar kushte botimi, jo përkthimi

Jam skeptik ndaj idesë së nji shtëpie përkthyesash në Shqipni. Të më falë ideatorja, zonja Meksi, kur them që ideja tingëllon mjaft idealistike, por edhe pak megalomane. Nji institucion i tillë do të hante para të trasha (shtëpia dhe mirëmbajtja e saj, biblioteka, bursa qëndrimi et

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:46.938Z

Botimi Shkencat e shoqërisë në autorësinë e Fatos Tarifës

Shkencat e shoqërisë, Sociologjia si disiplinë integruese për studimin e jetës shoqërore është botimi më i ri që ju vjen në ndihmë të studentëve dhe akademikëve të shkencave sociale ndërsa është quajtur edhe si një enciklopedi e munguar për sociologjinë. Ky botim voluminoz mban

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:22.721Z

Enciklopedia, "Zgjohu": Të tërhiqet botimi

Lëvizja Qytetare "Zgjohu" e mbështetur nga pothuajse të gjitha partitë politike shqiptare dhe disa institucione dhe OJQ të shumta, nëpërmjet një konference për shtyp kërkoi largimin e redaktorit kryesor Bllazhe Ristevski nga Akademia e Shkencave si dhe tërheqjen e këtij botimi dhe t'i k

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:40.682Z

“Zonja e zezë, Nexhmije Hoxha”, botimi i ri në Francë

 Në ditët kur shoqëria evropiane po angazhohet fort për denazifikimin e dekomunistizimin e saj, shtëpia e famshme botuese franko-zvicerane “Favre”, ka botuar në frëngjisht, monografinë best-seller në të gjitha trojet shqiptare “Zonja e zezë, Nexhmije Hoxha”. N

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:13.901Z

Mein Kampf, e vërteta e një botimi dhe rivaliteti i pandershëm

Ridalja e një libri në treg si Lufta ime nga një tjetër shtëpi botuese (libër i botuar para dy javësh nga shtëpia botuese Belina H.) nuk do të linte asnjë gjurmë tek unë, pavarësisht faktit se botuesit nuk duhet të përplasen njëri me tjetrin. Madje, po ti shkrepë mendja edhe ndonjë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama