Rezultate te kerkimit per termin: +Botuesi +Italian

Meta: total 139 / total_found 139 / time 0.001 / keyword[0] botuesi / docs[0] 1468 / hits[0] 1974 / keyword[1] italian / docs[1] 44781 / hits[1] 74380 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

Vagner, në funeralin e Faik Konicës
  • 2016-12-21

Vagner, në funeralin e Faik Konicës

Fan Noli Me botimin e librit të Konicës Shqipëria, Kopshti Malor i Evropës Juglindore, Federata Panshqiptare Vatra po jep një kontribut të ri të paçmueshëm për kulturën shqiptare. Duhet lavdëruar edhe G. M. Panariti, botuesi i këtij libri, i cili e zbuloi dorëshkrimin dhe i kushtoi shu

Çfarë ka ndodhur më 11 dhjetor?
  • 2016-12-11

Çfarë ka ndodhur më 11 dhjetor?

630 Profeti Muhamed udhëheq një ushtri prej 10 mijë besimtarësh për të çliruar Mekën. Në prag të sulmit, Ebu Sufjan, sundimtar i Mekes, pranon fenë myslimane dhe dorëzohet pa luftë. Kur u pyet nga Profeti Muhamed, ai pohoi se perënditë e Mekës ishin provuar të pafuqishëm, dhe se

No Pic available
  • 2016-11-27

Raporti anglez për Shqipërinë: Ka ministra që sdinë as shkrim e këndim

Ka hoxhallarë që shpallen nacionalistë grekë dhe priftërinj grekë që përkrahin planet turkoshake; shqiptarët janë një popull që nuk kanë unitet kombëtar, princi bën çi thotë gruaja, edhe familjet janë të përçara, ka njerëz me kulturë po ka edhe ministra që sdinë as shkrim e

No Pic available
  • 2016-09-07

Të mos e fshehësh Tjetrin

ALDA BARDHYLI Rreth romanit “Fjalë familjare”, me autore Natalia Ginsburg ardhur në shqip nën përkthimin e Donika Omarit “Në këtë libër vendet, faktet e njerëzit janë të vërtetë. Nuk kam shpikur asgjë: dhe sa herë që shkoja pas gjurmës së zakonit tim të vjetër

No Pic available
  • 2016-08-16

ME ARBËRESHËT NË MOLISE DHE NË KALABRI

Nga Mal Berisha Hyrje Dëshira për ti parë, njohur nga afër, biseduar, shkëmbyer mendime me bashkëatdhetarët tanë jashtë vendit, qofshin këta të afërt apo të largët, të larguar heret apo vonë nga atdheu, besoj se është ndjenjë e fortë e çdo shqiptari. Por kur puna vjen tek arbër

Shqipëria 1936: Hera e parë në Lojërat Olimpike të Berlinit (PJESA I)
  • 2016-08-13

Shqipëria 1936: Hera e parë në Lojërat Olimpike të Berlinit (PJESA I)

NGA BESNIK DIZDARI E pakta kam 15 vjet që mer rem me këtë temë. Dua të zbuloj dhe prapë sa nuk zbuloj, po aq dhe zbuloj. Dhe e gjitha kjo nuk është thjesht temë sportive. Është diçka më tepër se kaq. E shkruar, sidomos prej autorit të këtushëm, historia olimpike e Shqipërisë, tej