Rezultate te kerkimit per termin: +Bruksel +Kosova

Meta: total 1000 / total_found 5305 / time 0.064 / keyword[0] bruksel / docs[0] 27825 / hits[0] 40409 / keyword[1] kosova / docs[1] 72560 / hits[1] 134997 /
Ndarja e Kosovës, Haradinaj shpërthen ashpër ndaj Ramës: Shiko punët e tua!
  • 2019-02-08

Ndarja e Kosovës, Haradinaj shpërthen ashpër ndaj Ramës: Shiko punët e tua!

Kryeministri i Kosovës, Ramush Hardinaj ka folur mbrëmjen e sotme për darkën që liderët e Kosovës dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama patën para pak ditësh në shtëpiënë e re të Hashim Thaçit. Nga mediat u përfol se Haradinaj ishte i vetmi në tryezë që nuk e pranon ndarjen e

KOSOVA NË KUTINË E SCHROEDINGER-IT
  • 2019-01-16

KOSOVA NË KUTINË E SCHROEDINGER-IT

Nga: Fadil LEPAJA Prej Brukseli nuk po vjen haberi. As prej Berlini. As prej Vashingtoni. Gjithçka është ndalur. Byrokracia kontinentale, kjo aktuale, po mbetet pa mandat, dhe pranvera nuk i zen, sepse do të ketë zgjedhje tjera. Në ndërkohë ne do të rrimë urtë e but, në kuti. Izolimit ng

REAGONI O SHTETE SHQIPTARE!
  • 2018-12-24

REAGONI O SHTETE SHQIPTARE!

Nga Shaban MURATI Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në 21 dhjetor i drejtoi një kërcënim të drejtëpërdrejtë për luftë Kosovës, duke deklaruar se çdo njeri po thotë se ne me lehtësi do ti arrijmë me armë qëllimet dhe unë e njoh më mirë se kushdo tjetër në vend gjendjen

MISIONI I PAMUNDUR I JOHANNES HAHN NË KOSOVË
  • 2018-12-05

MISIONI I PAMUNDUR I JOHANNES HAHN NË KOSOVË

Nga Enver BYTYÇI I pari i Kosovës, Hashim Thaçi, thirri në ndihmë Johannes Hahn përmes Mogherinit, me qëllim që ta mposhtë kundërshtarin dhe rivalin e tij, kryeministrin Haradinaj. Hahn nisi rrugëtimin e tij fillimisht direkt në Prishtinë e më pas u kthye pak nga rruga për të takuar

SHKËMBIMI I TERRITOREVE, ASHTU QOFTË!
  • 2018-11-29

SHKËMBIMI I TERRITOREVE, ASHTU QOFTË!

Nga Rexhep QOSJA Ideja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, e bërë publike shumë vite më parë, por e përditësuar dy muajt e fundit, tashmë është ngritur në nivelin e çështjes për të cilën po flitet në gjithë hapësirën shqiptare, madje edhe në diasporë. Çës

Kosova, me pikë tranziti në portin e Durrësit nga 1 janari
  • 2018-11-26

Kosova, me pikë tranziti në portin e Durrësit nga 1 janari

Kryeministri Rama njoftoi se duke filluar nga 1 janari i vitit të ardhshëm, Kosova do të ketë pikën e vet të tranzitit në portin e Durrësit. Deklaratën Rama e bëri gjatë mbledhjes së përbashkët të dy qeverive në Pejë. Rama: “Duhet të shkojmë drejt bashkimit doganor, tranzit

GABIM I (PA)VETËDIJSHËM NË PROTOKOLL
  • 2018-11-15

GABIM I (PA)VETËDIJSHËM NË PROTOKOLL

Nga Fadil LEPAJA “Shteti i rrejshëm, imagjinar, gjithsesi jo ekzistues i Kosovës, si e quajnë me përkëdhelje në Serbi, udhëtoi për në Paris. Krah për krah me Serbinë, Kosova mori pjesë si aleate, si fituese, në festimin e 100 vjetorit të përfundimit të luftës së parë botëro